Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

3 objawy że powinieneś wypowiedzieć umowę OC

Dodał: Marta Data: 2020-08-07 08:51:51 (czytane: 9470)

Jeśli jesteś właścicielem auta zarejestrowanego w Polsce, masz obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla swojego samochodu. Polisa jest ważna przez rok i po upływie tego czasu możesz ją wypowiedzieć. Kiedy warto to zrobić? Oto 3 symptomy, które mogą świadczyć o tym, że opłaca się zrezygnować z OC.

 Zobacz

1. Podwyżka składki

Obowiązkowe dla kierowców ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej zawiera się na rok. Po upływie 12 miesięcy zostaje ono przedłużone automatycznie na podstawie oferty przesłanej wcześniej kierowcy. Często bywa jednak tak, że kolejna polisa jest znacząco droższa niż to samo ubezpieczenie zawierane rok wcześniej w tym samym towarzystwie. Widząc wyższa ofertę przedłużenia polisy, nie warto z niej korzystać.
Warto natomiast sprawdzić inne dostępne na rynku oferty i zorientować się, czy któraś z nich jest tańsza niż propozycja przedłużenia OC w obecnym towarzystwie. Jeśli uda Ci się znaleźć ubezpieczenie korzystniejsze cenowo, zamów je i złóż wypowiedzenie polisy OC w swoim aktualnym towarzystwie. Zrób to najpóźniej dzień przed wygaśnięciem obecnego ubezpieczenia, bo w przeciwnym razie przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok.

2. Utrata zniżek po szkodzie

Jeżeli spowodujesz stłuczkę, kolizję czy wypadek w ruchu drogowym i z tego tytułu zostanie wypłacone odszkodowanie z Twojego OC, kolejna polisa będzie Cię kosztować więcej niż obecna. O ile? To zależy od polityki Twojego towarzystwa – jeśli zakłada ono znaczące podwyżki z powodu szkody, wylicz składkę w innym towarzystwie, bo może się okazać, że stosuje łagodniejszą politykę wobec szkodowych kierowców.

3. Chęć dokupienia ubezpieczenia autocasco

Z jakiegoś powodu chcesz dokupić polisę AC dla swojego auta. To dobra decyzja, jednak wiąże się z relatywnie dużymi kosztami, ponieważ ubezpieczenie autocasco należy do najdroższych na rynku. Skutecznym sposobem na obniżenie ceny jest wykupienie go w jednej firmie w pakiecie razem z OC, dzięki czemu można oszczędzić nawet 50% w stosunku do kosztów zamówienia obu polis osobno.
Mając na uwadze korzyści finansowe wynikające z wykupienia AC i OC w pakiecie, warto poczekać, aż obowiązkowa polisa od odpowiedzialności cywilnej zacznie wygasać, aby móc wykupić ją razem z autocasco w tym samym towarzystwie. Pamiętaj jednak, żeby przy wyborze AC kierować się przede wszystkim gwarantowanym zakresem ochrony, a nie wysokością składki ubezpieczeniowej.

Jak i kiedy wypowiedzieć OC

Niezależnie od tego, czy chcesz złożyć wypowiedzenie OC w Ergo Hestia, AXA, PZU, Warcie, czy jakimkolwiek innym towarzystwie, możesz zrobić to najpóźniej na dzień przed wygaśnięciem obecnej polisy. W przeciwnym razie ubezpieczenie przedłuży się automatycznie i zapłacisz za każdy dzień jego obowiązywania, nawet jeśli jednocześnie wykupisz OC w innym towarzystwie.
Wypowiedzenie OC należy złożyć w formie pisemnego dokumentu, wysyłając go na adres towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym polisa została wykupiona. Niektóre firmy umożliwiają wypowiedzenie umowy także zdalnie, czyli przez telefon lub Internet. Treść dokumentu powinna być poprzedzona nagłówkiem „Wypowiedzenie polisy OC nr ” i brzmieć: Ja, niżej podpisany, oświadczam, że rezygnuję z polisy OC nr … w towarzystwie …”.

Poza oświadczeniem wypowiedzenie powinno zawierać następujące elementy:

  • numery rejestracyjne,
  • marka, model i rok produkcji samochodu,
  • datę rezygnacji z ubezpieczenia,
  • imię i nazwisko, dane kontaktowe i adres zamieszkania właściciela,
  • nazwa towarzystwa, w którym OC zostało wykupione,
  • przyczynę rezygnacji (wygaśnięcie obecnej polisy),
  • podstawę prawną (art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych),
  • podpis właściciela.
/Artykuł zewnętrzny/

REKLAMA

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam