Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Alimenty na dorosłe dziecko - co należy o nich wiedzieć?

Dodał: Marta Data: 2025-02-13 08:55:05 (czytane: 1873)

Chociaż reguły Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego sugerują, że obowiązek alimentacyjny trwa aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, istnieją wyjątki od tej powszechnej zasady. Wbrew powszechnym przekonaniom, osiągnięcie dorosłości przez dziecko wcale nie znosu automatycznie obowiązku płacenia alimentów.

Dorosłe dziecko może bowiem otrzymywać alimenty przez dłuższy czas, jeżeli nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Oznacza to, że górną granicę alimentów powinno się interpretować znacznie szerzej, wykraczając poza pojęcie pełnoletności, a skupiając się na kwestii możliwości samodzielnego utrzymania. Sprawdź, kiedy konkretnie przysługują alimenty na dorosłe dziecko, a także jak określa się ich wysokość!

Zobacz

W jakich sytuacjach mamy do czynienia z alimentami na dorosłe dziecko?

Alimenty na dorosłe dziecko przysługują w momencie, gdy te podejmuje starania w kontekście usamodzielnienia, lecz jednocześnie potrzebuje finansowego wsparcia od rodzica w postaci alimentów, by móc rozwijać się oraz realizować. O jakich sytuacjach mowa? W momencie gdy dziecko ukończyło 18 rok życia i pobiera naukę w systemie dziennym (np. uczęszczając na studia w trybie stacjonarnym) to należą mu się alimenty. Podobnie gdy uczy się zaocznie, jednak z przyczyn niezależnych od siebie nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać – rodzice mają obowiązek wspierania go finansowo. Także gdy dziecko ukończyło 18 rok życia i nie pobiera nauki, jednak jest całkowicie niezdolne do pracy z powodu niepełnosprawności bądź choroby psychicznej, należą mu się alimenty; co więcej, w tym przypadku mogą one być płacone dożywotnio. Przytoczone przypadki wskazują na fakt, że główną przesłanką do płacenia alimentów na pełnoletnie dziecko jest jego niemożność samodzielnego utrzymania się przy pomocy własnego majątku bądź pracy. Wyróżniamy dwa rodzaje niemożliwości: czasową (trwającą przez pewien określony okres, wiążący się najczęściej z kontynuowaniem nauki), jak i trwałą (wskutek nieuleczalnej choroby).

Sam proces uzyskania alimentów nie różni się szczególnie od procedury otrzymania ich na małoletnie dziecko. Przed przygotowaniem pozwu dobrze jest jednak zasięgnąć porady adwokata. Wielu z nich dzieli się swoją wiedzą za darmo, na prowadzonych przez siebie blogach. Wiele informacji na temat alimentów (także na dorosłe dziecko) znaleźć można między innymi na stronie https://www.rozwodznia.pl/. Kancelaria Adwokacka Chojka specjalizuje się w sprawach rodzinnych, które dotyczą między innymi rozwodów, podziału majątku, a także kwestii alimentów. Następnym krokiem jest przygotowanie pozwu, po czym złożenie go w sądzie. Podczas rozprawy sąd roztrząsa wyniki postępowania dowodowego – przesłuchiwani są świadkowie i strony, rzadziej biegli. Wszystko kończy się zamknięciem sprawy i głosami końcowymi stron, zaś sprawę pieczętuje publikacja wyroku przez sąd. Zdarzają się jednak sytuacje, podczas których jedna ze stron pragnie odwołania; dochodzi wtedy do złożenia apelacji od uzasadnienia wyroku i wszczęcia postępowania apelacyjnego, które kończy się prawomocnym wyrokiem.

Od czego zależy wysokość alimentów na dorosłe dziecko?

Kwoty alimentów na dorosłe dziecko, przyznawane podczas różnych spraw, rozpatrywane są w sposób indywidualny, z uwzględnieniem szeregu czynników. Nie istnieje bowiem odgórnie ustalona kwota alimentów, jaka zostanie zasądzona w każdym przypadku. Rozpatrując konkretną sprawę, pod uwagę brane są kwestie takie jak usprawiedliwione potrzeby dziecka, jego stan zdrowia, dążenie do usamodzielnienia, a także dochody i majątek rodzica zobowiązanego do płacenia alimentów; znaczący jest również wiek oraz stan zdrowia rodzica. Chociaż alimenty na dorosłe dziecko są sytuacją, która zdarza się o wiele rzadziej niż w przypadku spraw o przyznanie świadczenia alimentacyjnemu dziecku poniżej 18 roku życia, warto mieć świadomość ich istnienia. 

 /Materiał partnera/

REKLAMA