Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Auta po tuningu - jakie modyfikacje są niezgodne z prawem?

Dodał: Marta Data: 2024-04-28 09:40:54 (czytane: 566)

Samochody danego modelu wyjeżdżające z fabryki z reguły wyglądają identycznie. Dlatego kierowcy, którzy chcą wyróżnić się na drodze, poprawić wygląd i osiągi swojego pojazdu, aby mieć jeszcze większą satysfakcję z jazdy, często decydują się na tuning auta. Zanim jednak zaczniesz szukać auta po tuningu na sprzedaż lub samodzielnie zaczniesz modyfikować swój pojazd, sprawdź, na ile można sobie legalnie pozwolić!

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że wiele elementów pojazdu, takich jak fabrycznie zamontowane fotele, kierownica czy pasy bezpieczeństwa można legalnie wymienić na inne. Modyfikacje mogą dotyczyć także silnika, szyb, opon czy układu wydechowego. Jednak tuningując samochód w ten sposób, należy robić to zgodnie z przepisami. Z tego artykułu dowiesz się, jak nie dostać mandatu za nielegalny tuning!

Zobacz

Auta po tuningu na sprzedaż

Jeżeli nigdy jeszcze nie podejmowałeś się tuningu na własną rękę, warto najpierw przejrzeć w sieci oferty aut po tuningu. Bardzo możliwe, że wpadnie Ci w oko tuningowany model samochodu, jaki Ci się marzy. To dobry sposób, aby zacząć swoją przygodę z tuningowanymi autami. Zawsze warto jednak sprawdzić, czy auta po tuningu na sprzedaż zostały zmodyfikowane zgodnie z prawem. Kupując taki samochód, przejmujesz na siebie odpowiedzialność za poruszanie się nim po drogach publicznych, narażając się na mandat za nielegalne zmiany.

Tuningowane auta – tuning optyczny

Ogromną zaletą tuningu optycznego jest fakt, że modyfikacje zwykle są widoczne na pierwszy rzut oka, a samochód wyróżnia się spośród innych nawet wtedy, gdy stoi na parkingu. Ten rodzaj tuningu może obejmować kolor lakieru, rodzaj felg, rozmiar opon, ale także zmiany wizualne we wnętrzu pojazdu. Aby jednak zachować pełną zgodność z przepisami prawa, należy pamiętać m.in. o tym, że:

  • opony nie mogą być zbyt szerokie – jeśli będą wystawać poza obrys auta, policja może skierować pojazd na dodatkowy przegląd lub zabrać dowód rejestracyjny;
  • opony na jednej osi muszą mieć ten sam wzór bieżnika;
  • szyby boczne i przednie nie mogą być przyciemnione folią lub metodą o współczynniku ograniczającym przepuszczalność większym niż 70%;
  • lusterka boczne nie mogą być wymienione na takie ograniczające widoczność lub przeznaczone na rynek brytyjski;
  • oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie może mieć koloru innego niż biały ani powodować oślepiającego efektu odblasku.

To tylko kilka zasad dotyczących aut po tuningu optycznym, za które można zapłacić wysoką karę lub stracić dowód rejestracyjny.

Auto po tuningu mechanicznym

Tuning mechaniczny może obejmować silnik, układ napędowy, paliwowy lub wydechowy, a także podwozie. Również w tym przypadku tuningu należy dokonywać zgodnie z prawem. To oznacza, że efekt tuningu nie może wpływać na bezpieczeństwo ani utrudniać korzystania z drogi innym osobom. Jeśli nie masz pewności co do konkretnej metody tuningu, zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

/Artykuł sponsorowany/

REKLAMA

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam