Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Cicha rewolucja w przepisach prawa drogowego pojazdów poniżej 3,5 tony - tachografy obowiązkowo w busach.

Dodał: Marta Data: 2019-07-23 16:42:06 (czytane: 15353)

Kierowcy busów nie mieli dotąd obowiązku stosowania tachografów. Dotyczyły one wyłącznie pojazdów o masie przekraczającej 3,5 tony. Już niedługo ulegnie to zmianie, gdyż Parlament Europejski przegłosował szereg poprawek niekorzystnych dla polskich przewoźników transportu lekkiego. Na czym polegają te zmiany?

Aktualne przepisy prawa drogowego

Dotychczasowe prawo nie przewiduje obowiązku stosowania tachografów w pojazdach powyżej 2,4 do 3,5 tony. Skutkuje to wieloma przypadkami pracy za kółkiem przez kilka tygodni bez przerwy. Przemęczony kierowca, biorący udział w ruchu międzynarodowym, stanowi zagrożenie na drodze.

cicha_rewolucja_w_przepisach_prawa_drogowego_.jpg

Szacuje się, że problem może dotyczyć nawet 100 tysięcy busów. Dodatkowo komplikuje to rozliczenie czasu pracyczy obliczenie stawki godzinowej i czasu odpoczynku. Kierowcy busa przysługuje obowiązkowa przerwa oraz odpoczynek dobowy. W ciągu każdej doby kierowca musi mieć czas wolny, trwający nieprzerwanie minimum 11 godzin. Czas pracy musi być ewidencjonowany. W tym celu prowadzi się dokumentację. Więcej informacji na ten temat w artykule: Czas pracy kierowcy busa - czy obowiązują przerwy i odpoczynek dzienny - jak ewidencjonować czas pracy pojazdu do 3,5 tony.

Planowane zmiany dla pojazdów do 3,5 tony

W pakiecie przyjętym 4 kwietnia 2019 r., Parlament Europejski przegłosował zmiany, lecz wkomponował je w różne poprawki do dyrektywy, tak, że trudno dostrzec niektóre z nich. Przepisy skupiają się na delegowaniu, kabotażui czasie pracy kierowców zawodowych, równocześnie wykonując krok w kierunkulegalizacji tachografów cyfrowych w busach. Głosowanie nad Pakietem Mobilności rozszerzyło regulacje czasu pracy, przerw i odpoczynków na pojazdy powyżej 2,4 do 3,5 tony. Polscy przewoźnicy będą zmuszeni do dostosowania się do tych zmian, gdyż bez tachografu nie ma możliwości spełnienia wymogów rozporządzenia. Pojazd będzie musiał zostać wyposażony w cyfrowy tachograf, a kierowca w imienną kartę kierowcy, na której będą zapisywane wszystkie jego aktywności. Rozliczanie czasu pracy kierowców busówjest skomplikowane i najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Nieprawidłowo prowadzona dokumentacja, może być przyczyną problemów w niektórych krajach UE. Zwłaszcza na terenie Niemiec czy Francji, zwracana jest na to duża uwaga.

tachograf_kierowcy_busa_2.jpg

Wprowadzenie nowych przepisów

Na ostateczny kształt przepisów będzie miała wpływ Komisja Europejska i Rada UE. Jeżeli przyjmą one przegłosowanyprzez Parlament Europejski w Rozporządzeniu 561/2006Pakiet Mobilności, tachografy w busach będą obowiązkowe. Pakiet ma na celu harmonizację przepisów rynku transportu drogowego w całej UE. Zwiększy to bezpieczeństwo na drogach, a kierowcy będą pracować według jednolitych standardów. Polscy przewoźnicy będą zmuszeni do dostosowania się do znacznie bardziej rygorystycznego prawa, które już obowiązuje w wielu krajach. We Francji za brak prawidłowej dokumentacji w Księdze Kontroli, grożą kary nawet do 750 euro.

Nowe przepisy mogą być dużym wyzwaniem dla wielu firm transportowych. Zwiększą jednak bezpieczeństwo, wyeliminują nadużycia pracodawcówi ułatwią rozliczanie pracy kierowców.

/artykuł sponsorowany/

REKLAMA

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam