Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Co powinieneś wiedzieć o katalizatorze samochodowym?

Dodał: Marta Data: 2020-10-01 15:06:57 (czytane: 23107)

Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest katalizator i jakie ma zadania. Zatem jest to część układu wydechowego, mająca na celu zmniejszenie ilości szkodliwych związków chemicznych, wyrzucanych do środowiska wraz ze spalinami.

Katalizatory samochodowe cieszą się coraz większą popularnością, ze względu na coraz bardziej restrykcyjne normy dotyczące wydzielanych przez samochód spalin. Obecnie każdy nowy samochód produkowany w UE powinien być wyposażony w ten element.

Zobacz

Różne rodzaje katalizatorów

Warto mieć na uwadze, że katalizatory samochodowe to różnorodne urządzenia. Ich podziału dokonuje się między innymi ze względu na sposób działania, czyli to, w jaki sposób redukują emisję spalin. Inny podział dotyczy tego, do jakich samochodów są przeznaczone Przykładowo, katalizator trójfunkcyjny (inaczej trójdrożny) montowany jest tylko i wyłącznie w samochodach, które mają silniki benzynowe. Zadaniem takiego katalizatora jest redukcja tlenków azotu do tlenu i azotu, a także zamienianie węglowodorów i tlenków węgla na wodę i dwutlenek węgla.
Z kolei katalizatory utleniające montuje się w samochodach z silnikiem diesla. Ten rodzaj urządzenia ma za zadanie utleniać tlenki węgla oraz tlenki azotu, zamieniające je w nieszkodliwe związki. Wszystkie rodzaje urządzeń znaleźć można w sklepie internetowym Ucando.pl.

Z czego wykonuje się katalizatory?

Jeżeli natomiast chodzi o podział katalizatorów ze względu na materiał, to najczęściej można się spotkać z katalizatorami metalowymi i ceramicznymi. Katalizator metalowy (reaktor katalityczny) ma formę siatki z bardzo cienkimi siatkami. Zaletą katalizatorów metalowych jest duża niezawodność oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne i skoki temperatury. Główną wadą tego rodzaju katalizatorów jest metaliczna praca silnika, co nie jest pożądane przez większość kierowców.
Katalizatory ceramiczne charakteryzują się kwadratowymi kanałami. Ich zaletą jest przyjemny dźwięk pracy silnika. Wadą natomiast jest większa podatność na uszkodzenia mechaniczne oraz zmiany temperatury, niż w przypadku katalizatorów z metalowym monolitem. Ceramiczny katalizator potrzebuje również więcej czasu na rozpoczęcie pracy. Czy to urządzenie metalowe czy ceramiczne, z pewnością znajdziesz odpowiedni katalizator w Ucando.pl. Ten wspominany już wcześniej internetowy sklep motoryzacyjny posiada bardzo bogatą ofertę tych i wielu innych części samochodowych od najlepszych producentów.

/Artykuł zewnętrzny/

REKLAMA

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam