Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Co to jest ubezpieczenie OC graniczne?

Dodał: Marta Data: 2021-02-18 13:34:17 (czytane: 9508)

Do wyjazdu za granicę samochodem trzeba się odpowiednio przygotować. Podczas takiej podróży należy mieć ze sobą dowód rejestracyjny, prawo jazdy i polisę OC. Warto także zapoznać się z przepisami drogowymi obowiązującymi w krajach, przez które prowadzi trasa wycieczki.

 Zobacz

Co jednak z OC granicznym? Kiedy trzeba je mieć? Jak ono działa?

Aby bezpiecznie podróżować samochodem za granicą, należy mieć nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale także warto pomyśleć o dodatkowym autocasco i assistance. Gdzie można szybko i wygodnie znaleźć polisy komunikacyjne? Najlepiej szukać ubezpieczenia samochodu na mubi.pl (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/)!

Jak działa OC graniczne?

Jeżdżąc samochodem po kraju, musimy go ubezpieczyć od odpowiedzialności cywilnej. Taką polisę wykupuje się w standardowej wersji na rok. Po upływie tego czasu umowa ubezpieczeniowa automatycznie się przedłuża – u tego samego ubezpieczyciela.

Dzięki ubezpieczeniu OC w razie spowodowania wypadku lub stłuczki, nasze finanse są bezpieczne. Jak to rozumieć? Za szkody powstałe na osobach i na mieniu zapłaci ubezpieczyciel, jeśli nie złamaliśmy warunków ubezpieczenia – na przykład nie spowodowaliśmy szkody celowo, pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Przejdźmy teraz do OC granicznego – czym ono różni się od tego standardowego? Ubezpieczenie graniczne pojazdu wykupuje się na określony czas. Chroni ono kierowcę od odpowiedzialności cywilnej na terenie kraju, w którym zostało wykupione. Co jednak ze zwykłym OC? A Zielona Karta? Doświadczenie nas uczy, że wyjazd do Czech czy Niemiec nie wymagał kupna specjalnego ubezpieczenia granicznego.

OC krajowe, OC graniczne a Zielona Karta

Ubezpieczenie OC, które kupujemy w kraju, obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej i tych należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To dlatego bez problemu możemy jechać do Niemiec, Francji czy Hiszpanii bez dodatkowych dokumentów. Co ważne, na terenie Polski nie musimy mieć przy sobie polisy, jednak podczas podróży zagranicznej jest to konieczne!

Jeśli kraj, do którego się wybieramy, należy do Systemu Zielonej Karty, to wystarczy, że wyrobimy ten dokument, który potwierdza posiadanie ubezpieczenia OC. Zieloną Kartę możemy wyrobić u swojego ubezpieczyciela – u części z nich usługa ta jest darmowa.

Warto jednak zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej w sprawie wyrobienia karty parę tygodni przed wyjazdem. Cała procedura może zabrać nawet dwa lub trzy tygodnie, choć niektórzy ubezpieczyciele wyrabiają kartę od ręki. W przypadku kiedy zapomnimy wyrobić Zielonej Karty, będziemy musieli nabyć OC graniczne (https://mubi.pl/poradniki/oc-graniczne/). Kto i kiedy musi kupić ubezpieczenia graniczne?

Ubezpieczenie graniczne musi kupić każdy kierowca wjeżdżający do:
  • krajów spoza UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i strefy Zielonej Karty.
Zielona Karta obowiązuje:
  • Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina.
Ubezpieczenie OC granicznego trwa 15 lub 30 dni. Jego cena waha się od około 20 zł za 15-dniową ochronę w Mołdawii do około 376 zł za 30-dniową ochronę w Maroko.

Dodatkowe ubezpieczenia za granicą

Podczas zagranicznego wyjazdu samochodem może przydarzyć się wiele nieoczekiwanych zdarzeń – zwłaszcza kiedy wybieramy się w taką trasę pierwszy raz. Dlatego warto przed podróżą rozważyć wykupienie dodatkowej ochrony – na przykład assistance. Co dzięki niemu zyskujemy?
Dobrowolne ubezpieczenie assistance zapewnia kierowcy pomoc w razie awarii samochodu. Ubezpieczyciel w przypadku problemów z autem, zależnie od wariantu polisy, zapewnia samochód zastępczy na czas naprawy, holowanie, pomoc w razie braku paliwa, ochronę bagażu, a nawet nocleg – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Przed wyborem ubezpieczenie powinniśmy zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, gdzie znajdują się zasady działania ochrony. Wśród nich szczególną uwagę należy zwrócić na za zakres ochrony oraz wyłączenia.
Za granicą może panować inna kultura jazdy. Również nie będziemy znali dobrze tamtejszych przyzwyczajeń kierowców, co może skończyć się stłuczką z naszej winy. W takiej sytuacji przydatne okaże się autocasco. W końcu możemy trafić na miejsce, w którym dochodzi do częstszych kradzieży samochodów. W górach może dojść do oberwania chmury, a wezbrany potok zaleje nam auto. Podczas suchego lata częściej dochodzi do pożarów. Przed tymi wszystkimi zdarzeniami chroni nas ubezpieczenie AC!

Uwaga, przed wyjazdem zajrzyj do OWU. Znajdziesz tam zakres terytorialny ubezpieczenia autocasco – większość ubezpieczycieli wyłącza z ochrony od kradzieży kraje wschodnie Europu (Rosję, Białoruś, Ukrainę i Mołdawię).

Ubezpieczenie graniczne to ostateczny wybór lub obowiązek w krajach poza UE! Dodatkowe ubezpieczenia zapewniają większą ochronę i spokojniejszy wyjazd – znajdziesz je razem z OC w porównywarce Mubi!

/Artykuł zewnętrzny/

REKLAMA

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam