Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Czy warto wykupić autocasco?

Dodał: Milena Data: 2019-06-08 08:54:48 (czytane: 9864)

Autocasco należy do dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczenie to może obejmować takie szkody jak kradzież samochodu, uszkodzenie pojazdu przez osoby trzecie, przez pożar czy w wyniku działania sił natury.
Takie ubezpieczenie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich kierowców, przy czym wcale nie jest dostępna dla każdego pojazdu. Czy warto wykupić AC?

autocasco.jpg

Autocasco - czy warto?

Jak wspomnieliśmy, ubezpieczenie AC cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń sugerują, że liczba aktywnych polis autocasco na koniec 2017 roku wynosiła 6,37 mln, przy czym polis OC było czterokrotnie więcej.[1] Przypomnijmy jednak, że autocasco nie jest ubezpieczeniem dostępnym dla każdego samochodu – towarzystwa ubezpieczeniowe stawiają pod tym względem ograniczenia. Najczęściej maksymalny wiek pojazdu może wynosić 10 lub 15 lat, ale są też i wyjątki, jak np. w Allianz, gdzie polisę można wykupić dla auta mającego nawet 18 lat. Jaka jest skala wypłat odszkodowania w ramach ubezpieczenia AC? Według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w 2017 roku wysokość odszkodowań wypłaconych z autocasco wyniosła 4,2 mld złotych, przy czym w przypadku OC było to 6 mld złotych.[2]

Czy warto wykupić autocasco? Tak, ale na pewno nie w każdym przypadku. Zwróć uwagę na:

  • Wiek twojego pojazdu – w przypadku stosunkowo starych samochodów może okazać się tak, że ubezpieczenie AC będzie cię kosztować sumę równą połowie wartości samochodu. Inna kwestia to ryzyko związane np. z kradzieżą. Według danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR w 2017 roku najczęściej kradziono samochody mające od 6 do 10 lat – stanowiły aż 34 proc. wszystkich skradzionych pojazdów, natomiast auta powyżej 15 lat - tylko 9 proc.[3] Jak widzisz, ryzyko w przypadku starszych samochodów jest niewielkie,. A co przy innych szkodach? Na przykład w wyniku kolizji? W przypadku starszego pojazdu jego naprawa może nie być kosztowna, można jej dokonać bez ubezpieczenia, na własną rękę. Jeśli zdecydujesz się na naprawę z AC, to w kolejnym roku zapłacisz więcej za polisę.
  • Zakres ochrony – musisz dopasować pakiet ochrony ubezpieczeniowej do swoich potrzeb. Udział własny w szkodzie, sposób naprawy szkody, czy też uwzględnienie amortyzacji części to jedne z czynników, jakie będą mieć wpływ na cenę za autocasco. Dopasuj ochronę ubezpieczeniową tak, aby odpowiadała twoim wymaganiom.
  • Jakie kraje obejmuje ochrona ubezpieczeniowa? – sprawdź w OWU, czy kraje, po których najczęściej jeździsz, zostały tam ujęte.
  • Ograniczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela – część ograniczeń odpowiedzialności jest oczywista. Towarzystwa Ubezpieczeń nie wypłaci odszkodowania, jeśli powodując szkodę, kierowca znajdował się pod wpływem narkotyków czy alkoholu. Podobnie jeśli szkoda została spowodowana umyślnie albo wynika z poważnego zaniedbania. Warto natomiast zwrócić uwagę np. na udział w szkodzie wyrażony kwotowo. 500 zł udziału w szkodzie oznacza, że jeśli zostanie ona wyceniona na 700 zł, to nie dostaniesz pełnej kwoty, a jedynie 200 zł.

Czy warto wykupić AC?

Bez wątpienia polisa ta jest godna uwagi, ale pamiętaj, że nie będzie dostępna dla każdego samochodu i na pewno też nie będzie w każdym przypadku opłacalna. To kwestia indywidualnej kalkulacji i oceny. Aktualną kalkulację umożliwiają strony ubezpieczycieli, na przykład kalkulator internetowy ubezpieczeń OC i AC na Allianz Online.


artykul_sponsorowany.jpg[1] Polska Izba Ubezpieczeń, Ubezpieczenia w liczbach 2017 - Rynek ubezpieczeń w Polsce, [dostęp: 23 marca 2019], <https://piu.org.pl/wp-content/uploads/2018/04/ubezpieczenia-w-liczbach-2017.pdf>.

[2] Ponad 10 miliardów złotych dla kierowców po wypadkach, „TVN 24”, 28 lutego 2018 [dostęp: 23 marca 2019], <https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/oc-ac-wartosc-wyplaconych-odszkodowan-wzrosla-w-2017-o-ponad-6-proc,818706.html>.

[3] Najczęściej Kradzione Samochody, „Autobaza”, 12 września 2018 [dostęp: 23 marca 2019], <https://www.autobaza.pl/blog/najczesciej-kradzione-samochody/>.


Reklama

REKLAMA

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam