Dwa Jubileusze na ziemi oblekońskiej (foto)
Dodał: Marta Data: 2024-08-13 12:35:42 (czytane: 3210)
Wydarzenia jubileuszowe rozpoczęły się od spotkania w Szkole Podstawowej w Oblekoniu noszącej imię Fundacji. Były wspomnienia, miłe spotkanie osób wspierających Fundację. Wszystkich ugościła z sercem Jolanta Rogala, dyrektor Szkoły wraz z kadrą, a kto był ten wie, jak w Oblekoniu wszystko dobrze smakuje.
O godzienie 12:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Świata. Mszy przewodniczył proboszcz ks. Lucjan Sańpruch. O oprawę uroczystości zadbały uczennice SP w Oblekoniu oraz muzyk i stypendysta Fundacji Michał Kopeć. Tuż pod ołtarzem prezentowały się poczty sztandarowe.
Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz parafialny. Tam odbyła się modlitwa, złożenie kwiatów na grobach śp. Zofii /grób symboliczny/ i Władysława Pokusów, a także śp. Renaty Korbaś, byłej dyrektor SP Oblekoń. W zadumie i pełni refleksji goście, opuścili Oblekoń, by przenieść się do Europejskiego Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie.
Program artystyczny rozpoczął się od wręczenia odznaczeń szczególnie zasłużonym dla Fundacji. Medale otrzymali: Jolanta Rogala, dyrektor SP Oblekoń, Hanna Aleksandrowicz, kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej, Tadeusz Kołodziej, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Diamenty Powiśla” w Oblekoniu, działacz ruchu ludowego, społecznik, oraz Michał Kopeć, muzyk, reżyser filmu „Człowiek wsi. Siła i pasja” o życiu Zofii i Władysława Pokusów.
Stefan Rachwalski, Prezes Zarządu Fundacji Wspierania Edukacji Młodzieży Wiejskiej otrzymał liczne podziękowania za trud i pasję organizacji na wysokim poziomie artystycznym Dni Pokusowych i udzielone stypendia. Życzenia złożył radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Krystian Jarubas. Piękne świadectwo związku z ruchem ZMW Wici, które kształtowały powstawy młodych ludzi szukających swojej drogi, zaprezentował burmistrz Nowego Korczyna Paweł Zagaja. Grawertony i gratulacje przekazali samorządowcy z Powiatu Buskiego i Miasta i Gminy Pacanów, społeczność SP w Oblekoniu, a także przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych. Wielu z gości wspominało wszystkie 20 edycji Dni Pokusowych.
W części artystycznej wystąpił Kwartet Smyczkowy „Estradi Various” w składzie: skrzypce - Mariusz Połomka, II skrzypce - Emilia Kopeć, wiolonczela - Magda Sikorska, fortepian – Michał Kopeć. Kwartetowi towarzyszył solista Michał Jewiarz, baryton. Artyści zaprezentowali repertuar muzyki rozrywkowej polskiej i światowej.
Prowadząca uroczystość Karolina Kępczyk, menedżerka kultury, współpracująca z Fundacją, przybliżała ważne daty i wydarzenia z biografii wybitnych patriotów i fundatorów – Zofii i Władysława Pokusów, a także rolę i dorobek Fundacji w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego.
- Stefan Rachwalski, Prezes Zarządu Fundacji od dwudziestu lat nas uczy przyjeżdżania do Oblekonia i pamięci o dziele życia Pokusów. „Pokusowe Ziarno” dziś to blisko 600 Stypendystów i Stypendystek, którzy wnoszą wkład w rozwój nauki, kultury i nowych technologii. Są naukowcami, lekarzami, prawnikami, ludźmi kultury i sztuki, interesują się nowinkami technologicznymi, angażują się w życie Fundacji i organizację Dni Pokusowych. Dzieło Fundacji to dziedzictwo, z którego mogą czerpać kolejne pokolenia - mówiła Karolina Kępczyk, wieloletnia dyrektorka Europejskiego Centrum Bajki.
W kolejnej części bajkową scenę opanował i to dosłownie Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej pod kierownictwem Hanny Aleksandrowicz. Artyści rozpoczęli tradycyjnie Polonezem by płynnie przejść do siarczystego Mazura. Zaprezentowali również tańce kurpiowskie, ze specjalną dedykacją dla krakusa Stefana Rachwalskiego krakowiaki, a zakończyli widowiskowo tańcami i piosenki starej Warszawy. Zespół charakteryzuje wyjątkowy kunszt prezentacji scenicznej, precyzyjna choreografia, zachwycającego kostiumy. Wystąpił również tenor Patrycjusz Sokołowski, któremu akompaniowała Karolina Hordyjewicz.
Stefan Rachwalski zakończył spotkanie dziękując wszystkim za przybycie zarówno na jubileusz jak i towarzyszenie przez ostatnie dwadzieścia lat. - Serce rośnie jak widzę, że pamiętacie o Zofii i Władysławie Pokusach i dorobku Fundacji, tak zaangażowanej w rozwój młodzieży Powiatu Buskiego, regionu i całej Polski – mówił Stefan Rachwalski.
Karolina Kępczyk przypomniała o odznaczeniu państwowym jakie otrzymali Fundatorzy. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przyznał Zofii i Władysławowi Pokusom oraz Stefanowi Rachwalskiemu za całokształt działalności na rzecz Ojczyzny Oficerski Krzyż Orderu Odrodzenia Polski.
- Potrzeba nam dziś bardzo opowieści jak ta o dziele życia Zofii i Władysława Pokusów. Jasny punkt, jasna myśl i troska o rozwój edukacji i kultury na świętokrzyskiej ziemi, doświadczonej ruskim zaborem z jego długotrwałymi konsekwencjami społecznymi, mentalnymi, kulturowymi i gospodarczymi - tymi słowami zakończyli Dni Pokusowe Karolina Kępczyk i Stefan Rachwalski.
Ostatnie
słowa mocno zapadły w pamięci gości i mam nadzieję, że będą nam
towarzyszyć aż do następnych Dni Pokusowych na ziemi oblekońskiej.
Tekst: Maria Skórska
Foto: Robert Gwóźdź
Reklama
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.180.210