Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Drzewa są poezją: Uczniowie SOSW w Busku-Zdroju czytają na polanie

Dodał: Marta Data: 2024-06-18 11:16:53 (czytane: 744)

W dzisiejszym dynamicznym świecie, w którym cyfrowe media odgrywają coraz większą rolę, a życie często skupia się wokół ekranów, warto czasem zatrzymać się i odkryć radość spędzania czasu z książką w plenerze. To wyjątkowe połączenie literatury i natury może przynieść nie tylko relaks, ale i głębsze zrozumienie zarówno treści czytanej książki, jak i otaczającego nas świata.

Mogli się  o tym przekonać uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku Zdroju biorąc udział  w Międzynarodowej Akcji "Czytanie na Polanie. Edycja 2024".

Zobacz

Pasjonaci literatury i ekologii wybrali się Słonecznym Ekspresem na wycieczkę szlakiem prowadzącym do „Sosny na Szczudłach”. Jadąc ekologicznymi pojazdami, dzięki ogromnej wiedzy przewodnika p. Jerzego Libudy, poznawali historię i zabytki Buska-Zdroju. Podziwiali piękno przyrody Szanieckiego Parku Krajobrazowego. Po dotarciu do „Sosny na szczudłach” poznali jej cechy i pochodzenie oraz historię jej nietypowego wyglądu. Podziwiali jej wyjątkowość, portretowali ją ołówkiem lub aparatem fotograficznym.

Przyszedł w końcu czas, by w otoczeniu przyrody, w ciszy i spokoju, z dala od telefonów i komputerów oddać się lekturze.
Zanurzeni w zieleni, szumie drzew, ułożeni na kocach uczniowie czytali na glos poezję i literaturę, której motywem przewodnim jest drzewo. Poznali m.in. wiersze: „Drzewa” Jana Brzechwy, „Nie ma dwóch takich samych drzew” Anny Czartoszewskiej i „Drzewo i wiatr” Wiesławy Waliszewskiej. Wiersze te stały się pretekstem do rozmowy nie tylko na temat znaczenia drzewa w przyrodzie i w życiu człowieka, ale również jego symboliki w poezji, w kulturze i w tradycji.
O fascynujących faktach ze świata drzew uczniowie dowiedzieli się czytając fragmenty książki Petera Wohllebena „Sekretne życie drzew”.

Zobacz

Kontakt ze środowiskiem leśnym, piękne słowa utworów literackich pozwoliły wszystkim na relaks i odpoczynek.
Mamy nadzieje, że zajęcia pokazały młodzieży, że warto czytać książki i chronić piękno przyrody.

Uczniowie SOSW  dziękują serdecznie Fundacji „ Błękitne Niebo” za wsparcie finansowe wycieczki.

Autorzy tekstu i zdjęć: Izabela Andruszkiewicz, Agata Wolska
Organizatorzy: Biblioteka Szkolna, Szkolny Klub Ekologiczny

Reklama

Galeria

REKLAMA