Europejskie Dni Dziedzictwa w Wiślicy
Dodał: Marta Data: 2024-09-04 11:55:20 (czytane: 2264)
Główne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Wiślicy skoncentrują się wokół plenerowej wystawy „Muzeum domowe, historie nieodległe”, której finisaż odbędzie się 7 września 2024 roku na placu Solnym, tuż przed Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Wystawa ta stanowić będzie wyjątkową podróż przez historie współczesnych mieszkańców Wiślicy i okolic, ukazanych na fotograficznych portretach z wybranymi przez siebie rodzinnymi pamiątkami. Te przedmioty, często traktowane jako rodzinne skarby, symbolizują połączenie przeszłości z teraźniejszością, odzwierciedlając ciągłość dziedzictwa kulturowego, które przetrwało pokolenia.
Oprócz wystawy, na uczestników czekają liczne atrakcje edukacyjne. Lekcje muzealne przybliżą definicję „zabytku” oraz zachęcą do refleksji nad znaczeniem dziedzictwa kulturowego w codziennym życiu. Zajęcia te, prowadzone przez wykwalifikowanego edukatora, będą doskonałą okazją do pogłębienia wiedzy na temat lokalnej historii oraz zachęcą do aktywnego uczestnictwa w jej ochronie.
Jednym z najbardziej oczekiwanych punktów programu będzie plener malarski, w którym uczestnicy spróbują swoich sił w tworzeniu portretów nawiązujących do jednego z najstarszych portretów historycznych, czyli tzw. płyty orantów. Ta artystyczna inicjatywa pozwoli uczestnikom nie tylko na rozwijanie umiejętności plastycznych, ale również na zanurzenie się w bogatą tradycję sztuki wiślickiej.
Dodatkowo, w ramach obchodów, wszyscy chętni będą mieli okazję bezpłatnie zwiedzić stałą ekspozycję w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. To niepowtarzalna szansa na odkrycie niezwykłych artefaktów i dowiedzenie się więcej o fascynującej historii tego regionu.
Główne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa odbędą się 7 września 2024 roku w godzinach 12:00–16:00. W programie przewidziano także wykład „Krajobraz kulturowy Wiślicy. Szlaki. Sieci. Połączenia.”, który z pewnością przyciągnie miłośników historii oraz tych, którzy pragną lepiej zrozumieć unikalną rolę Wiślicy w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego Polski.
Źródło: mnki.pl
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.112.101