Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Fotowoltaika a bezpieczeństwo pożarowe: Informacje dla właścicieli nieruchomości

Dodał: admin Data: 2024-06-10 09:12:35 (czytane: 645)

Instalacje fotowoltaiczne, choć przyjazne dla środowiska i oszczędne, mogą stanowić źródło pożarów, które są trudne do opanowania. W przypadku pożaru, nie tylko same komponenty fotowoltaiczne stanowią zagrożenie. Panele fotowoltaiczne generują napięcie elektryczne nawet po wyłączeniu instalacji, co stwarza ryzyko porażenia strażaków podczas akcji gaśniczych.

To stwarza zagrożenie dla strażaków podczas akcji gaśniczych nie tylko przez ryzyko polania wodą urządzeń pod napięciem, ale również przez możliwość bezpośredniego kontaktu z uszkodzonymi przewodami.

Zobacz

 

Masz fotowoltaikę? Ważny apel strażaków

Z tego powodu niezwykle istotne jest, by strażacy byli świadomi obecności instalacji fotowoltaicznej w miejscu interwencji. Należy pamiętać, że w przypadku pożaru i wynikającego z tego zadymienia nie zawsze widać, co znajduje się na dachu, a właściciel obiektu nie zawsze jest obecny, by przekazać te informacje. Dlatego posiadacz instalacji fotowoltaicznej powinien odpowiednio oznaczyć swoją posesję, umieszczając informacyjne naklejki, którą można pobrać w sekcji materiały lub zdjęcia i wydrukować. Takie oznakowanie zdecydowanie ułatwi pracę strażakom.

Wzór naklejki jest zdefiniowany normą PN-EN 60364-7-712. Powinien być umieszczony na złączu instalacji elektrycznej, w miejscu pomiaru (jeśli jest ono oddalone od złącza), w jednostce odbiorcy lub na tablicy rozdzielczej, do której podłączone jest zasilanie z falownika. Alternatywnie, naklejkę można umieścić w miejscach dobrze widocznych takich jak elewacja budynku lub ogrodzenie.  Dodatkowo Inwestor, w stosunku do którego nałożono obowiązek zgłoszenia instalacji fotowoltaicznej o mocy powyżej 6,5 kWp, zgodnie Art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c, Ustawy Prawo Budowlane, obowiązany jest zawiadomić Państwową Straż Pożarną.

Porady dla właścicieli:

Poinformuj strażaka podczas akcji ratowniczej:

  • gdzie umieszczone są moduły fotowoltaiczne, inne elementy instalacji PV i skrzynka przyłączeniowa sieci elektroenergetycznej.
  • poinformuj czy instalacja wyposażona jest w magazyny energii (akumulatory) oraz ich umiejscowienie.
  • poinformuj czy w obiekcie znajduje się plan urządzenia fotowoltaicznego (instalacji fotowoltaicznej) dla ekip ratowniczych.
  • poinformuj w jakie zabezpieczenia wyposażona jest instalacja PV.
  • podaj przebieg tras kablowych prądu stałego DC, od modułów fotowoltaicznych do falownika oraz od falownika do rozdzielni elektrycznej w budynku.

Tabliczka PV
PV​_Tabliczka.pdf 1.32MB

Źródło: KP PSP w Busku-Zdroju

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.142.143

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...