Historia na wyciągnięcie ręki - warsztaty w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy
Dodał: Marta Data: 2025-02-21 09:17:49 (czytane: 9076)
Muzeum Archeologiczne w Wiślicy, oddział kieleckiego Muzeum Narodowego, zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach i zajęciach edukacyjnych, które stanowią znakomitą okazję do poznania polskiej historii – życia i czasów króla Kazimierza Wielkiego i jego związków z Wiślicą, ale również sztuki kaligrafii inspirowanej dziełami Jana Długosza, ale także… biżuterii używanej od czasów prehistorycznych po średniowiecze. Po przyjrzeniu się insygniom władzy królewskiej, uczniowie będą mogli samodzielnie wykonać model korony króla Kazimierza Wielkiego!
/zdj.archiwum/
Spotkania odbywają się w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Są to zarówno warsztaty, jak i zajęcia edukacyjne, dostosowane do wieku odbiorców – są więc lekcje muzealne dla najmłodszych, uczniów starszych klas szkoły podstawowej, lecz także dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.
Jeden z tematów zajęć edukacyjnych brzmi „Co to jest muzeum, czym jest zabytek?” W ich trakcie dzieci (z klas I – VIII) dowiedzą się, co to jest muzeum, jakie są jego cele i jakie odgrywa role. Na koniec przedszkolaki pokolorują interaktywne malowanki z obiektami wiślickimi, a starsze dzieci będą rywalizować w historycznym quizie.
Muzeum zaprasza również szkoły na warsztaty historyczne. I tak w trakcie zajęć „Król Kazimierz i jego czasy” uczestnicy warsztatów poznają sylwetkę króla Kazimierza Wielkiego – dowiedzą się, co łączyło go z Wiślicą, a po przyjrzeniu się insygniom władzy królewskiej, samodzielnie wykonają model korony. Warsztaty przeznaczone są dla uczniów klas 0-VI.
Z kolei dla klas I – VI przeznaczone są zajęcia warsztatowe „Historia biżuterii od starożytności po średniowiecze”. Ich uczestnicy poznają historię biżuterii od zarania dziejów po średniowiecze. Z prezentacji dzieci dowiedzą się, jak wyglądały klejnoty naszych przodków, z czego były wykonywane i jakie pełniły funkcje. W części praktycznej stworzą, wzorowane na muzealnych artefaktach, bransoletki z modeliny i drewnianych koralików.
Zajęcia edukacyjne i warsztaty odbywają się od wtorku do piątku w godzinach 9.00–15.00 w Muzeum Archeologicznym w Wiślicy, ul. Batalionów Chłopskich 2a
Grupa może liczyć od 10 do maks. 25 osób.
Zajęcia trwają około 1 godziny.
Opłata za jedno spotkanie wynosi 5 zł od osoby.
Rezerwacji zajęć można dokonać:
telefonicznie: 41 300 20 61, 41 300 20 69, 730 729 200
e-mailem: wislica@mnki.pl
Bliższe informacje na stronie muzeum: Muzeum Narodowe w Kielcach – Muzeum w Wiślicy
Źródło: swietokrzyskie.pro
Reklama
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.89