Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Jak rozkodować auto?

Dodał: Marta Data: 2021-02-03 15:11:46 (czytane: 9770)

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak rozkodować auto, trzeba się zastanowić nad jedną istotną kwestią: po co w ogóle producenci kodują radia? Odpowiedź jest oczywista: jest to zabezpieczenie przed kradzieżą.

Niestety przy każdej zmianie akumulatora będziesz musiał mierzyć się z zablokowanym radiem. Co wtedy, gdy zapomniałeś kodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższym artykule.

Zobacz

Sposoby na odnalezienie kodu do radia bez rozkodowywania

Jeśli w twoim aucie znajduje się radio, które umieścił tam producent auta, to koniecznie zapoznaj się z dokumentacją dotyczącą pojazdu. Znajdziesz tam kartonik, na którym producent umieścił kod do radia. Zdarza się, że możesz nie znaleźć takiej karty, zwłaszcza wtedy, gdy kupujesz auto używane. Gdy nie masz kodu do radia, będziesz musiał radio rozkodować. Jak to zrobić?

Jeśli posiadasz w samochodzie radio fabryczne, wystarczy, że zwrócisz się o pomoc do autoryzowanej stacji obsługi auta. Wtedy zostaniesz poproszony o odpowiednie dane, które potwierdzą, że jesteś właścicielem i otrzymasz kod. Jednakże musisz liczyć się z tym, że to potrwa. Bardzo długo, ponieważ autoryzowane serwisy nie mają ani czasu, ani ochoty na tak drobne rzeczy, jak przesyłanie ci kodu do radia. Możesz się też często spotkać z odmową, jeśli serwis będzie miał jakiekolwiek wątpliwości dotyczące legalności twojego radia. Wtedy możesz otrzymać propozycję płatnego zdjęcia blokady, a to wysoki koszt, ponieważ każdy wjazd do autoryzowanego serwisu to nierzadko spory wydatek – dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego https://motoklub.pl

Inny sposób to wygenerowanie klucza do radia za pomocą odpowiedniego serwisu internetowego. To również może wiązać się z opłatą. Pamiętaj jednak, że jeśli kilkukrotnie wprowadzisz kod nieprawidłowy, radio ulegnie zablokowaniu. Możesz równie dobrze mieć szczęście i kod będzie pasował. Nierzadko wystarczy w odpowiednim programie komputerowym wygenerować kod po wprowadzeniu do niego numeru VIN. Ta metoda jest jednak skuteczna wtedy, gdy radio nie było nigdy przekładane albo wtedy, gdy posiadasz numer VIN samochodu, w którym radio znajdowało się pierwotnie.

Rozkodowywanie radia

Co możesz zrobić, gdy wszystkie powyższe metody nie zadziałały? Skontaktuj się z fachowcem! Czasem wizyta u odpowiedniego specjalisty może sprawić, że zaoszczędzisz i czas, i pieniądze, a przede wszystkim nerwy. Zazwyczaj nie będziesz musiał nawet zawozić radia, a specjalista zrobi to, korzystając z bazy kodów i prześle ci odpowiedni kod. Czynność ta nie zajmie więcej niż pół godziny. Jeśli jednak kod wciąż nie będzie pasował, demontaż radia będzie nieunikniony. Wtedy należy zawieźć radio do odpowiedniego serwisu, a tam procesor radia zostanie podłączony do komputera. Fachowiec zajmie się odnalezieniem właściwego kodu. Gdy się to już stanie, wystarczy, procesor radia zostanie wlutowany z powrotem do radia, a ty będziesz mógł podłączyć radio w aucie, wpisać kod i korzystać z niego do woli.

Podsumowanie

Jeśli skorzystałeś z wszystkich powyższych rad, na pewno odkodowałeś już swoje radio. Pamiętaj jednak, żeby nie zapomnieć kodu! Jeśli go zapomnisz albo zgubisz kartkę, na której go zapisałeś, będziesz musiał powtarzać całą procedurę od początku. Dzieje się tak zazwyczaj przy wymianie akumulatora. Wielu kierowców zapomina o tym i później w panice szuka kodu, którego zapomnieli. Nie warto przez to przechodzić, więc trzymaj swój kod zapisany w odpowiednim miejscu, najlepiej na telefonie.

Na koniec bardzo ważna kwestia: kwestie prawne. Za każdym razem, gdy będziesz korzystał z usługi specjalisty, który podejmie się zadania ustalenia właściwego kodu do twojego radia, będziesz musiał udowodnić, że radio i samochód prawnie należą do ciebie. Miej więc przy sobie dowód zakupu radia i umowę kupna-sprzedaży auta. Jeśli nie będziesz miał ich przy sobie, specjalista może odmówić ci prawa do wykonania usługi. Nie będzie to złośliwość pracownika serwisu, lecz zabezpieczenie przed złodziejami, którzy pragną wyłudzić kod do radia. W dzisiejszych czasach coraz rzadziej dochodzi do kradzieży radia, jednak warto mieć to na uwadze, gdy już wybierzesz się do serwisu po swój kod.

/Materiał zewnętrzny/

REKLAMA

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam