Komunikacja na budowie: jak przemieszczać się między poziomami roboczymi?
Dodał: Marta Data: 2024-12-03 08:53:34 (czytane: 9421)
Decyzja o tym, które z rozwiązań będzie odpowiednie, podejmuje kierownik budowy lub robót. W tym artykule omówimy szerzej tzw. schodnie, czyli tymczasową konstrukcję, zapewniającą sprawną komunikację między poziomami na placu budowy.
Zasady BHP na budowie to podstawa! O czym pamiętać, pracując na wysokości?
Efektywna komunikacja na terenie budowy jest kluczowa. Należy zadbać o to, by zarówno transport materiałów, jak i dojścia do stanowisk pracy położonych na różnych poziomach były bezpieczne – co jest regulowane przepisami. Od tego, czy zadania na budowie będą realizowane w zgodzie z zasadami BHP, może zależeć zdrowie oraz życie pracowników i osób postronnych. Dlatego wszędzie tam, gdzie zachodzi konieczność komunikacji pionowej, warto rozważyć zamontowanie tymczasowych schodów budowlanych. W odróżnieniu od drabiny, schodnie sprawdzą się w realizacji prac na dużej wysokości. Pamiętajmy, że przenoszenie ciężkich przedmiotów (>10 kg) po drabinie, jest skrajnie niebezpieczne i niezgodne z zasadami BHP. Co więcej, niedopuszczalne jest wykorzystywanie drabin w formie drogi stałego transportu. Praca na wysokości jest uznawana za niebezpieczną pracę w szczególnych warunkach. Osoby, które decydują się jej podjąć, są zobowiązani bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa, w tym stosować środki ochrony indywidualnej (są to m.in.: hełm ochronny, uprzęż, punkty kotwienia, urządzenia samohamowne). Ponadto pracodawca musi zapewnić środki ochrony zbiorowej (m.in. bariery, siatki zabezpieczające). Na budowie, gdzie sytuacja wymaga wielokrotnego przemieszczania się między poziomami roboczymi, rekomenduje się użycie stabilnych środków dostępu. Przykładem takiej konstrukcji jest tymczasowy bieg schodowy.
Schodnie jako stabilny łącznik między piętrami wznoszonego budynku
Budowlane schody tymczasowe znajdują zastosowanie w miejscach, w których występują znaczne różnice wysokości. Na przykład na terenie budowy, gdzie zachodzi potrzeba przemieszczania się między kondygnacjami budynku. Tworzą one ciąg komunikacyjny, który spełnia wymagane normy i umożliwia bezpieczną komunikację. Aby była ona możliwa, sprzęt musi cechować się najwyższą jakością, być w pełni sprawny technicznie i używany zgodnie z przeznaczeniem. Profesjonalne schodnie skutecznie zwiększają komfort funkcjonowania na placu budowy. Posiadają szerokie antypoślizgowe stopnie, są stabilne i uniwersalne. To oznacza, że da się je zamontować w różnych warunkach, co jest możliwe dzięki opcji regulacji kąta nachylenia. O takie udogodnienia zadbał producent STRUMIN, oferujący schody budowlane na plac budowy. Szczegółową specyfikację produktu można sprawdzić na stronie firmy. Ciąg komunikacyjny utworzony z pomocą schodni przekłada się na zwiększenie bezpieczeństwa, a także wygodę przemieszczania się pracowników. To z kolei oznacza przyspieszenie prac i może przyczynić się do skrócenia czasu realizacji budowy.
/Materiał partnera/
Reklama