Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Można myśleć inaczej, szerzej...

Dodał: Marta Data: 2024-10-22 14:30:47 (czytane: 8458)

Głównym wyzwaniem współczesnej edukacji jest kształtowanie kompetencji uczniów tak, by sprostać aktualnemu tempu przemian, dotrzymać kroku zmieniającemu się światu. Dzięki nowym technologiom, szkoła może realizować swoją rolę w innowacyjny sposób, wpisując kompetencje przyszłości w podstawy swego funkcjonowania.

Zobacz

W związku z tymi założeniami, PSP nr 1 w Busku- Zdroju aktywnie angażuje się w działania podejmowane w ramach szerszego ekosystemu edukacyjnego. Jedną z metod jest udział uczniów buskiej ,,jedynki” w projekcie: 
,,Droga do przyszłości w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 1 im. Stanisława Staszica w Busku-Zdroju” w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Projekt skierowany jest do ok. 90 uczniów i uczennic w wieku szkolnym, zgodnie z ustawą Prawo oświatowe, które zamieszkują teren gminy Busko-Zdrój, w całości tereny miejsko-wiejskie.  

Dzięki takiemu przedsięwzięciu, PSP nr 1 w Busku- Zdroju, może być uznawana za nowoczesną i renomowaną placówkę, miejscem, w którym uczniowie mogą poszerzać horyzonty, rozwijać się intelektualnie, w niesztampowy sposób uczyć się nietuzinkowych kompetencji i umiejętności. W ramach projektu, prowadzone są różnorodne działania, które w niedalekiej przyszłości pomogą uczestnikom przedsięwzięcia, dostosować się do zmian i wyzwań współczesności. 

Zobacz

Szczególnie atrakcyjne dla uczniów są zajęcia ekologiczne, mające formę wycieczek regionalno-kulturoznawczych, przybliżające wiedzę o najbliższym regionie. Równie interesujące okazują się zajęcia matematyczno - fizyczne, utrwalające wiedzę matematyczną jako sposobu radzenia sobie z rozwiązywaniem praktycznych problemów. Z kolei, wykłady z doradztwa zawodowego dostarczają uczniom wiedzy o nowych zawodach obecnych na rynku pracy. Dużym powodzeniem cieszą się także zajęcia ze sztuki uczenia, gdzie dzieci zdobywają wiedzę i umiejętności na temat istoty funkcjonowania pamięci, metod zapamiętywania, własnego stylu nauki, czynników wpływających na skuteczne uczenie się. Ponadto, uczniowie biorą udział w warsztatach ,,Wszyscy różni- wszyscy równi”, których celem jest kształtowanie postaw antydyskryminacyjnych i równościowych, rozwijanie empatii, wzmacnianie kompetencji reagowania na dyskryminację oraz krytyczne spojrzenie na swoje postawy.

Zobacz

Uczestnicy projektu, oprócz wspomnianych przedsięwzięć, biorą udział w ciekawych wyjazdach edukacyjnych, które poszerzają ich wiedzę na temat dorobku kulturowego pokoleń. Arcyciekawa dla uczniów okazała się wycieczka do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Zwiedzili Park Etnograficzny, poznali kulturę i życie ludzi z XIX wieku. Uwagę dzieci przykuła szczególnie apteka, młyn, szkoła z wyposażeniem a nawet zabytkowy barokowy kościół p.w. Matki Bożej Pocieszenia z 1763 roku oraz spichlerz przeniesiony z klasztoru z Chęcin. Urzeczeni klimatem zabytkowych obiektów, uczniowie wzięli również udział w warsztatach garncarskich. 

Ekscytująca okazała się także wyprawa do Lasu Winiarskiego mająca na celu zwiedzanie skalnej ścieżki prezentującej skały z obszaru województwa świętokrzyskiego oraz ogródka figur świętych i świątków. Uczniowie obejrzeli również gaj orzechowy i zagajnik, obfitujący w ciekawe gatunki drzew i krzewów. Ponadto, w trakcie wycieczki, dzieci zostały zapoznane z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas pieszych wędrówek a także za sprawą swych mentorów, zgłębiali wiedzę na temat ekologii. Uczniowie z dużym zainteresowaniem obserwowali przyrodę z uwzględnieniem niezwykłego okazu sosny pospolitej, której korzenie znajdują się nad ziemią. Wzięli również udział w zajęciach terenowych, które zostały przyjęte z dużym entuzjazmem. Realizacja tych działań wymagała odpowiednich zasobów kompetencyjnych związanych ze środowiskiem przyrodniczym i wszelkimi interakcjami, do jakich dochodzi na styku działalności człowieka i środowiska.

W ramach projektu, uczniowie PSP nr 1 wezmą udział w innych, interesujących wyjazdach edukacyjnych, które będą miały wpływ na umiejętność zwiększania własnych zasobów kompetencyjnych.

 Należy podkreślić, iż projekt ,,Droga do przyszłości”, realizowany w najstarszej placówce edukacyjnej w Busku- Zdroju cieszy się wielkim zainteresowaniem uczniów, którzy przyznają, iż nauka przez praktykę, doświadczenia, dostarcza wiele radości. Uczy współpracy i kreatywności. Istotne jest również to, iż udział w tego typu przedsięwzięciu dostarcza wiedzy, jak radzić sobie w świecie, który nieustannie przyspiesza. W tym względzie PSP nr 1 jawi się jako placówka, która posiada jasną wizję przyszłości, jutra podążającego w kierunku podnoszenia potencjału edukacyjno-wychowawczego uczniów. 

WARTOŚĆ PROJEKTU wynosi 217 908,75 PLN 
WYSOKOŚĆ DOFINANSOWANIA ZE ŚRODKÓW EUROPEJSKICH –185 222,44 PL 
TERMIN REALIZACJI PROJEKTU – od 01.04.2024 do 30.06.2025 

Więcej informacji na stronie projektu:

psp1_projekt.png 


#FunduszeEuropejskie

fundusze_europejskie_loga.jpg 

Reklama

Galeria

REKLAMA