Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Narodowe Czytanie 2024: 'Kopernik' czytał Słowackiego! (foto)

Dodał: Marta Data: 2024-09-09 15:14:46 (czytane: 4097)

6 września 2024 roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju odbył się finał akcji Narodowego Czytania 'Kordiana', której patronuje para prezydencka. W tym roku czytano wielkie dzieło narodowego wieszcza, Juliusza Słowackiego. Buski 'Kopernik' po raz pierwszy wziął udział w tej akcji, ale jak na tę szkołę przystało, zrobił to 'z przytupem' i po mistrzowsku.

Już od 4 września uczniowie pod opieką nauczycieli języka polskiego nie tylko czytali tekst dramatu, ale także podjęli szereg działań mających na celu zapoznanie się z treścią i problematyką tej lektury. Odgrywali scenki dramatyczne, rozwiązywali testy ze znajomości utworu, interpretowali głosowo jego wybrane fragmenty. Odbył się również maraton czytania „Kordiana” oraz powstała piękna gazetka okolicznościowa. W działania włączyła się także biblioteka szkolna.

Zobacz

 Zobacz

Na finał akcji przygotowano montaż słowno-muzyczny „Jaskółka uwięziona, czyli dylematy egzystencjalne Kordiana”, do którego scenariusz napisała Izabela Kasperek. W reżyserii wspierały ją Justyna Szumilas i Katarzyna Majcher, a o oprawę muzyczną i multimedialną zadbali Angelika Bilewska, Pan Paweł Kręt oraz Bartosz Wach.

Na scenie zobaczyliśmy tytułowego bohatera – w tej roli wystąpił Filip Gunia – zmagającego się ze swymi słabościami i przeżywającego jaskółczy niepokój. Młodzieniec odbył dosłowną podróż po Europie, ale także symboliczną podróż w głąb siebie, by w końcu dotrzeć na szczyt Mont Blanc i odnaleźć sens własnej egzystencji.

Zobacz

Zobacz

Na scenie, obok uzdolnionych uczniów, pojawiła się także dyrekcja oraz nauczyciele. Dyrektor szkoły, Andrzej Bilewski, wraz z Wicedyrektor Wiolettą Czupryną-Kopeć zachwycili nietuzinkową interpretacją rozmowy Kordiana z Wiolettą. Nauczyciele wychowania fizycznego – Adrian Szumilas i Paweł Karolczak – brawurowo odczytali fragmenty monologów piętnastoletniego Kordiana. Z kolei interpretacji głosowej rozmowy zakochanego Kordiana ze starszą od niego i gardzącą nim Larą podjęli się Małgorzata Gil (nauczycielka przedmiotów zawodowych) wraz z Michałem Siekierskim (nauczyciel języka angielskiego) oraz uczniowie – Anna Szwajcowska i Jakub Grzywna.

Zobacz

 Zobacz

Na scenie nie zabrakło samego mistrza – Juliusza Słowackiego (w tej roli Kacper Segda), który przybliżył okoliczności powstania dzieła, a na koniec złożył w uczniowskich zeszytach pamiątkową pieczęć. Uroczystość poprowadzili Magdalena Lech i Mateusz Maj.

/ZSP w Busku-Zdroju/

Galeria

Zdjęć w galerii: 40

REKLAMA

Komentarze (4)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.112.101

młoda Ida Nowakowska (2024-09-12 19:08:25 / host: ***8.bajtnetbusko.pl)

Ta dziewczyna wygląda jak IDA NOWAKOWSKA

(2024-09-12 04:02:55 / host: ***31.249.180.ipv4.supernova.orange.pl)

Gratulacje. Brawo. Tak właśnie powinno wyglądać Narodowe Czytanie. Świetny pomysł i wykonanie. Zupełnie inne od tych, gdzie kilku smutnych panów coś odczyta z przymusu, a młodzież przymuszona do udziału siedzi i nie słucha tylko ziewa i myśli kiedy to się skończy. Inni organizatorzy tego wydarzenia powinni się od Was uczyć.

aż tyle (2024-09-10 06:39:12 / host: ***pool5.dx4.pl)

wszystkie dzieła tzw. narodowych wieszczów powstały dzięki zaborom do których doprowadziła magnateria, kler i szlachta zdradzając Polskę w zamian za zachowanie przywilejów, a papież po zaborach dziękował carycy za wzięcie pod ochronę polskich katolików.

M. (2024-09-09 21:22:26 / host: ***74-178-139.dynamic.chello.pl)

Pięknie! Brawo! Co za klasa w tych czasach!

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...