Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

NFZ informuje: Marzec miesiącem świadomości raka jelita grubego

Dodał: Marta Data: 2025-03-21 09:45:00 (czytane: 5233)

Rak jelita grubego to drugi najczęściej diagnozowany nowotwór złośliwy w Polsce. Co roku chorobę wykrywa się u około 17 tysięcy osób. Dlatego marzec - miesiąc świadomości raka jelita grubego - to dobry moment, by przypomnieć o profilaktyce i zachęcić do wykonania kolonoskopii.

W 2024 roku z badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego w województwie świętokrzyskim skorzystało blisko 2130 osób – o ponad 100 więcej niż w roku poprzednim.

Wyniki potwierdzają skuteczność programu. Aż u 42% pacjentów lekarze wykryli niepokojące zmiany. W 240 przypadkach konieczne było wykonanie biopsji, a u 650 osób usunięto polipy, z których część mogłaby w przyszłości rozwinąć się w nowotwór.

To pokazuje, że badania przesiewowe mają sens – podkreśla dr n. med. Jacek Paluch, gastroenterolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. – Kolonoskopia to nie tylko diagnostyka, ale także leczenie. Większość wykrywanych polipów jesteśmy w stanie usunąć już podczas badania. Dzięki temu możemy zapobiec rozwojowi raka, zanim pojawią się objawy.

Kolonoskopia jest bezpłatna, nie wymaga skierowania, a badanie można wykonać w znieczuleniu – miejscowym lub ogólnym. Sam zabieg trwa od 15 do 40 minut. Do programu badań przesiewowych kwalifikują się:

  • osoby w wieku 50–65 lat,
  • osoby w wieku 40–65 lat, jeśli w rodzinie (u krewnego pierwszego stopnia) wystąpił rak jelita grubego,
  • osoby, które nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat.

W ramach badania wykonywana jest m.in. ocena podejrzanych zmian, usuwanie polipów (do 15 mm), pobieranie wycinków oraz badanie histopatologiczne.

Badania przesiewowe można wykonać w siedmiu ośrodkach na terenie województwa świętokrzyskiego, m.in. w Kielcach, Staszowie i Sandomierzu.

Lekarze nie mają wątpliwości – wczesne wykrycie raka jelita grubego znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Dlatego warto zadbać o siebie i skorzystać z programu profilaktycznego. To tylko kilkadziesiąt minut, które może uratować życie.

Reklama

REKLAMA

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.89

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...