Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Objawy występujące u dzieci, z którymi zawsze należy udać się do pediatry!

Dodał: Marta Data: 2024-06-11 14:08:12 (czytane: 583)

Każdy rodzic powinien znać niepokojące objawy, które mogą wystąpić u dziecka i z którymi zawsze należy zgłosić się do lekarza. Ich bagatelizowanie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Poznaj je nieco bliżej!

Znajomość oznak poważnych dolegliwości u swojego dziecka (choćby takich jak wysoka gorączka czy opuchnięte oczy u dziecka) pozwala na wczesną interwencję w postaci pilnej wizyty u pediatry. Dzięki temu szybciej wdraża się skuteczne leczenie i przywraca dziecku prawidłowy stan zdrowia. O których objawach mowa? Przekonaj się!

Zobacz

Ropiejące oczy u dziecka

Ropna wydzielina wypływająca z narządu wzroku zawsze ma patologiczne podłoże. Najczęściej wskazuje na zablokowanie kanalików łzowych, bakteryjne zapalenie spojówek, alergię, a niekiedy towarzyszy ząbkowaniu. Ropiejące oczy u dziecka wiążą się z nadmierną produkcją i aktywnością leukocytów w odpowiedzi na obecność patogenów. W największym stopniu zauważyć można je z rana po przespanej nocy, a towarzyszą im: świąd, zaczerwienienie i łzawienie oczu, odruch częstego pocierania oczu.

Wyciek z ucha

Nigdy nie należy bagatelizować nagłego wycieku z ucha bez względu na jego wygląd czy charakter. Najczęściej pojawia się w przebiegu zapalenia ucha (ostrego lub przewlekłego). Zwłaszcza jeśli jest ropny, o nieprzyjemnym zapachu, z domieszką krwi – należy jak najszybciej udać się do lekarza. Gdy wyciekowi towarzyszy złuszczanie skóry wewnątrz ucha, podejrzewać można np. infekcję grzybiczą, która także wymaga specjalistycznego leczenia.

Rumień zakaźny u dzieci – czym jest i jak go leczyć? Sprawdź!

Niepoddające się leczeniu zmiany skórne

Wysypka skórna pojawiająca się wraz z objawami infekcji najczęściej wskazuje na wirusowe choroby wieku dziecięcego, np. odrę, ospę wietrzną, różyczkę, mononukleozę zakaźną, rumień nagły lub trzydniówkę. Wszystkie te choroby wymagają konsultacji z lekarzem. Zmiany skórne bez oznak infekcji mogą natomiast wskazywać na alergię lub choroby dermatologiczne (np. AZS), które coraz częściej rozwijają się już w młodym wieku. Wizyta u lekarza jest zalecana. 

Zsinienie dłoni lub stóp

O ile nieznacznego stopnia zsinienie dłoni i stóp u noworodka może być zjawiskiem fizjologicznym, wskazującym na niedojrzałość układu krążenia, o tyle u starszych dzieci sine dłonie, stopy czy wargi zawsze są powodem do niepokoju. Zwłaszcza jeśli objaw ten pojawia się w przebywaniu dziecka w temperaturze pokojowej, a nie na zimnie. Sinica może wynikać z wielu groźnych przyczyn, np. kwasicy czy niewydolności układu krążenia. 

Apatia i obojętność

Apatia, zobojętnienie, brak szukania wzrokiem oczu matki, brak podejmowania interakcji czy zainteresowania otoczeniem mogą wskazywać na problemy natury psychicznej i emocjonalnej dziecka. Częstymi przyczynami takiego stanu są: ADHD, autyzm, zespół Aspergera. Wczesne zdiagnozowanie tych problemów i wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala maluchom na możliwie normalny rozwój i funkcjonowanie społeczne w późniejszym życiu.

/Artykuł sponsorowany/

REKLAMA