Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Otwarcie nowej wystawy 'Projekt Historia' w Willi Polonia (foto/video)

Dodał: Marta Data: 2024-06-08 11:36:41 (czytane: 5310)

W piątek, 7 czerwca, Willa Polonia - Buska Galeria Sztuki zaprosiła mieszkańców i turystów na niezwykłą podróż w czasie podczas otwarcia nowej wystawy stałej, poświęconej historii miasta Buska-Zdroju pod tytułem 'Projekt Historia'.

Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przybyłych gości przez Katarzynę Legawiec, kierownik Galerii Willa Polonia.
Na otwarciu wystawy obecni byli między innymi starosta buski Jerzy Kolarz oraz ksiądz Andrzej Jankoski, proboszcz Parafii Świętego Brata Alberta w Busku-Zdroju.

Zobacz

Zobacz

Obecna była także Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce. Dzięki uprzejmości muzeum wystawa wzbogaciła się o eksponaty związane z buskim uzdrowiskiem.

Renata Urban, kurator wystawy, oprowadziła gości po ekspozycji, przybliżając historię Buska-Zdroju oraz zgromadzonych eksponatów. Wystawa „Projekt Historia” prowadzi odwiedzających przez różne epoki, ukazując zawirowania związane z reformacją na ziemi buskiej oraz rozwój uzdrowiska, z którego miasto jest znane. Zwiedzający mają okazję odkryć historię buskiej soli, której znaczenie i wyjątkowość podkreślają unikatowe solniczki z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

Zobacz

 

 Zobacz

Wyjątkowym eksponatem na otwarciu wystawy była najstarsza monstrancja, użyczona przez Tadeusza Szlachtę z Kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju, która przyciągnęła szczególną uwagę zwiedzających.

Ekspozycja poświęca także miejsce na przedstawienie najsłynniejszych postaci związanych z Buskiem. Wśród nich znajduje się Krystyna Jamroz, słynna Buszczanka, śpiewaczka operowa. Zwiedzający mają również okazję poznać Wojtka Belona, przedstawiciela nurtu piosenki turystycznej i studenckiej, który także miał związki z miastem.

Willa Polonia - Buska Galeria Sztuki serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia nowej wystawy. Wstęp jest wolny, co czyni tę historyczną podróż jeszcze bardziej dostępną dla wszystkich mieszkańców i turystów.

 

Zobacz

 

Zapraszamy do naszej galerii na fotorelację z wystawy. Wkrótce zamieścimy materiał video.

Reklama

Galeria

Zdjęć w galerii: 50

REKLAMA

Komentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.200.140.218

janek (2024-06-11 18:27:48 / host: ***lic-gprs209969.centertel.pl)

Rzewuski nigdy nie był generałem...

janek (2024-06-11 18:25:58 / host: ***lic-gprs209969.centertel.pl)

Rzewuski nigdy nie był generałem...

Jacek (2024-06-09 18:19:37 / host: ***7-154.dbsinternet.pl)

Jakie Muzeum Regionalne, władze Buska oraz Zarządy uzdrowiska nie potrafią usznować i chronić zabytki zwiazane z uzdrowiskiem i klasztorem.
Okna w b.klasztorze zabite dyktą, w pijalni Michalskiego sprzedają nieekologiczne wyroby skórzane, pierwszy szyb wykonana w ramach poszukiwań soli zdewastowany w 120 letniej wieży ciśnień wód leczniczych miał być browar a z zamysłu browaru pozostał betonowy szyb, Z nad drzwi usunięto kamień w wykutą datą budowy wieży. Na wystawie nie zaprezentowano nawet jednej z nielicznych map Buska z XIX wieku, a gdzie wydobyte w średniowieczu bałwany soli.

kuracjusz (2024-06-09 18:08:04 / host: ***7-154.dbsinternet.pl)

A dlaczego wystawa nie uwieczniła zacnego buskiego generała Rzewuskiego, budowniczego buskiego Zakładu Kapielowego a gdzie była zlokalizowana kopalnia soli, może w Busku pojawia się zapadliska takie jak w Trzebinii.

Busko (2024-06-09 10:34:27 / host: ***6-42.dbsinternet.pl)

A galeria podlega pod urząd miasta czy starostwo bo Starosta jest a z urzedu nikogo. To chyba pod starostwo wychodzi

Do Alicji (2024-06-08 21:20:21 / host: ***30.14.95.mobile.internet.t-mobile.pl)

Oj jak się jest nieładnym w środku, to nic nie pomoże :(

mieszkaniec (wyborca pana Kolarza) (2024-06-08 18:58:13 / host: ***pool5.dx4.pl)

czekam na realizację obiecywanych przez pana powołania spółek wodnych, zresztą z nowym burmistrzem co obiecywaliście w kampanii wyborczej. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie zrealizujecie wyborcze zobowiązania. A jeżeli nie to daję panu uroczyste słowo honoru, że po kolejnych podtopieniach nie będziemy na pana czekać tylko będziemy protestować pod pana chałupą i przed starostwem.Niech się pan odseparuje od wielebnych bo Polacy bardzo źle wychodzili na współpracy z klerem i niech pan zapamięta, że w referendum można odwołać Radę Powiatu, a co za tym idzie także pana. Wygrał pan i pana partia niewielką ilością głosów ale jeżeli nic pan nie zrobi w sprawie spółek wodnych to bardzo szybko zakończy pan kadencję. Bo mieszkańcy maja wiele uwag do inwestycji powiatowych.

Alicja (2024-06-08 18:56:40 / host: ***8.bajtnetbusko.pl)

Korali sznurki trzy, dla ciebie miły,
Dobrze, że siostry mi pożyczyły
Pierścionek miota skry i jak prawdziwy lśni,
Lusterko powiedz czy nie ładnie mi?

błąd w nazwisku (2024-06-08 13:49:19 / host: ***157.bajtnetbusko.pl)

Z całym szacunkiem dla autora tekstu - ks. dr Andrzej Jankoski, a nie błędnie podany ? Jankowski

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


więcej

Restauracje

więcej

Pizzerie

więcej

Placówki artystyczneKonkursyOferty sponsorowane

Ogłoszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam