Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

'Pociąg do Zdroju' na dobrym torze (foto/video)

Dodał: Milena Data: 2018-09-15 11:27:53 (czytane: 10333)

W piątek, 14 września partnerzy projektu „Pociąg do Zdroju” spotkali się w Busku-Zdroju, aby podsumować dotychczasowe działania i rozmawiać o możliwości wpisania połączenia Kielce – Busko w całoroczny rozkład jazdy PKP.
„Pociąg do Zdroju”, czyli weekendowe połączenie kolejowe Kielce – Busko-Zdrój można uznać za sukces. W ciągu dwóch miesięcy skorzystało z niego prawie 5 tysięcy pasażerów i blisko 200 rowerzystów. – To pokazuje, że należy podjąć starania, by uruchomić to połączenie na stałe – mówił Waldemar Sikora, burmistrz Buska Zdroju.|

pociag003.jpg

Pociąg relacji Kielce – Busko po raz pierwszy wyruszył w trasę 30 czerwca. Od tego czasu, do 2 września w każdą sobotę i niedzielę realizowane były po dwa połączenia ze stolicy województwa do Uzdrowiska i z powrotem. Było to możliwe dzięki współpracy samorządów: województwa i Buska-Zdroju, Uzdrowiska oraz Świętokrzyskiego Oddziału PKP PLK i POLREGIO.

– 5 tysięcy pasażerów to jest bardzo dobry wynik – stwierdził Robert Zaborski, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału POLREGIO, który odpowiadał za organizację przewozów. – To między innymi zasługa Biletu Świętokrzyskiego, który dawał pasażerom możliwość dojazdu ze stacji kolejowej do Uzdrowiska lub centrum miasta bez dodatkowych opłat. A było to możliwe dzięki samorządowi Buska, który te przejazdy organizował. Nie bez znaczenia była także współpraca w zakresie promocji tych kursów prowadzona przez miasto i Uzdrowisko.

Żeby to połączenie uruchomić, najpierw trzeba było zmodernizować nieczynną przez lata linię kolejową. Jak twierdzi Grzegorz Łukasik, dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału PKP PLK trzeba było wyremontować tory, ale także uzupełnić rozkradzioną elektryczną trakcję. Był to koszt 650 tysięcy złotych.

– Cieszę się, że została podjęta próba reaktywacji tego połączenia i udało się przywrócić do właściwych parametrów linię numer 73. Liczymy na to, że będzie to dopiero początek współpracy, która przyczyni się do rozwoju tych połączeń – powiedział dyrektor Łukasik.

Jan Maćkowiak, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego tak ocenił przedsięwzięcie: Po pierwsze – linia między Kielcami a Buskiem jest potrzebna. Po drugie – deklarujemy współpracę, aby docelowo to połączenie mogło być połączeniem codziennym, aby nie tylko turystycznym. Po trzecie – stoją przed nami różne bariery natury infrastrukturalnej, organizacyjnej i finansowej, które musimy pokonać, aby to połączenie miało sens, żeby pociąg zatrzymywał się na stacjach, na których powinien się zatrzymywać i jechał odpowiednio szybko. Będziemy w najbliższym czasie nad tym pracować.

W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Świętokrzyskiego zabezpieczono około 9 milionów złotych na opracowanie dokumentacji dotyczącej przystosowania linii Kielce – Busko dla potrzeb codziennych kursów. To oznacza remont lub budowę stacji kolejowych w miejscowościach na tej trasie. Na razie brane są pod uwagę trzy miejscowości: Kije, Brzeziny i Włoszczowice. Choć jak zapewnia Grzegorz Łukasik, lista nie jest jeszcze zamknięta.

– Bardzo się cieszę, że gmina Kije znajdzie się w tym projekcie. Ludzie patrzą z nadzieją na to, że połączenie zostanie reaktywowane. Jestem przekonany, że przywrócenie transportu klejowego znacznie poprawi jakość życia mieszkańców, którzy żyją w miejscowościach bardziej odsuniętych od drogi – powiedział Krzysztof Słonina, wójt gminy Kije.

pociag001.jpg

Projekt zakłada też wybudowanie około półtora kilometra torów od stacji Busko do centrum miasta w okolicy dworca PKS.

– Prace nad przygotowaniem dokumentacji technicznej rozpoczną się w przyszłym roku – zapowiada Jan Maćkowiak.

Na razie trudno jest przewidzieć kiedy linia Kielce – Busko na stałe znajdzie się w rozkładzie jazdy. Wiadomo natomiast, że w przyszłym sezonie wakacyjnym to połączenie znów zostanie uruchomione, być może także w piątki.

W tym roku Samorząd Województwa Świętokrzyskiego kontynuuje również wakacyjne połączenia kolejowe z Kielc do Sandomierza. Tylko w tym roku skorzystało z niego ponad 16 tysięcy pasażerów. Dlatego zdecydowano, że kursowanie tego pociągu zostanie przedłużone do końca września tego roku.

tekst: www.swietokrzyskie.pro

Zobacz video:

Reklama

Galeria

Zdjęć w galerii: 15

REKLAMA

Komentarze (9)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.142.143

* (2018-09-18 13:00:04 / host: ***7-255.dbsinternet.pl)

Oczywiście, że MŁODE BUSKO najbardziej zabiegało o przywrócenie polaczenia PKP Buska z Kielcami. To im trzeba przyznać. O resztę możemy się spierać.

(2018-09-18 12:50:23 / host: ***49.internetdsl.tpnet.pl)

co z tego ze gawin i cieslak mowił a co w tej sprawie pomógł ? ile środkow przekazał dla Buska,,Mówić i pisać to kazdy potrafi ,w lansowaniu się to potrafią,

laskowik (2018-09-18 11:14:04 / host: ***52.bajtnetbusko.pl)

Młode Busko to tylko szczeka jak małe pieskie a tak na prawdę nic nie zrobili dla mieszkańców.

wyborca (2018-09-18 09:27:57 / host: ***lic-gprs367886.centertel.pl)

największy pociąg to ma Sikora do ponownego koryta na stołku, nie do rozmowy z mieszkańcami

(2018-09-18 05:46:57 / host: ***37-248-158-135.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)

Nie myl robienia sztucznego hałasu wokół siebie z działaniem.

Mateusz (2018-09-17 22:53:36 / host: ***253-113-204.dynamic.inetia.pl)

Przecież to Stowarzyszenie Młode Busko działało najaktywniej w sprawie przywrócenia kolei do Buska-Zdroju. Oni nigdy nie są na L-4 zasuwają od 8 lat dla dobra regionu!

do tego poniżej (2018-09-15 14:34:31 / host: ***26.bajtnetbusko.pl)

Tylko połączenie przez most na Wiśle w Nowym Korczynie i dalej na południe kraju daje Małopolsce i Świętokrzyskiemu wielkie szanse na rozwój

(2018-09-15 12:05:48 / host: ***31-0-121-7.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)

Może są na zwolnieniach L4? :)

papae (2018-09-15 11:57:54 / host: ***26.bajtnetbusko.pl)

Gawin i Cieślak dawno o tym mówili -nie zaproszeni do obrad czy nie chcą wspierać pomysłu

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeżeli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odśwież stronę i spróbuj ponownie...


Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam