Projekt 'Podróże po Europie' w buskiej Bibliotece Pedagogicznej
Dodał: Marta Data: 2025-02-28 12:12:54 (czytane: 5444)
Partnerem projektu była firma EUROPE DIRECT Kielce, realizująca działania, których celem jest dostarczanie mieszkańcom Województwa Świętokrzyskiego rzetelnych informacji z zakresu wszystkich dziedzin działalności Unii Europejskiej. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w przedsięwzięciach, podczas których poznali dziedzictwo cywilizacyjne Europy na przykładzie wybranych państw o szczególnym znaczeniu w rozwoju cywilizacji europejskiej oraz historię Unii Europejskiej wraz z jej strukturą i celami oraz drogę Polski do UE i korzyści dla niej, wynikające z obecności w tej organizacji.
Podczas pierwszego spotkania, które odbyło się 16 stycznia, Ewa Tarapata z buskiej biblioteki zabrała uczniów w wirtualną podróż po czterech kluczowych miastach Polski: Gnieźnie, Krakowie, Warszawie i Gdańsku, ukazując im najważniejsze zabytki tych miast: zamki, pałace i kościoły, ale również związane z nimi legendy, wzbogacając tym samym ich wiedzę o lokalnej kulturze i historii. Ponadto uczniowie poznali polskie symbole narodowe, stanowiące dziedzictwo naszego kraju oraz najwybitniejszych polskich wynalazców oraz przedstawicieli z dziedziny nauki, literatury, malarstwa i muzyki.
Z kolei Monika Zawierucha, przedstawicielka firmy EUROPE DIRECT Kielce zapoznała uczniów z historią Unii Europejskiej, jej symbolami oraz instytucjami i organami. Następnie przybliżyła uczniom drogę Polski do Unii Europejskiej oraz ukazała jak członkostwo Polski w tej wspólnocie wpłynęło na różne aspekty życia w naszym kraju, od gospodarki po kulturę i edukację, nawiązując do obchodów jubileuszu 20-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się 27 lutego, Ewa Tarapata zabrała uczniów w wirtualną podróż po Grecji. Czwartoklasiści poznali symbole narodowe Grecji i jej historię oraz bogactwo kulturowe i wybitne postaci, wywodzące się ze Starożytnej Grecji, które wpłynęły na rozwój cywilizacji na całym świecie. Uczniowie poznali również najpiękniejsze miasta Grecji wraz z ich dziedzictwem cywilizacyjnym. Natomiast Monika Zawierucha podczas swojej prelekcji pt. „Państwa europejskie - śladami bajek i zabytków” zabrała uczniów w wirtualną podróż po wybranych krajach Unii Europejskiej (Francji, Danii, Niemcach, Włochach), ukazując ich dziedzictwo oraz bajki, wywodzące się z tych krajów.
Uwieńczeniem projektu był konkurs pt. „Polska w Unii Europejskiej”, którego głównym celem było poszerzenie i utrwalanie wiedzy o Polsce i Unii Europejskiej, zapoznanie z symbolami, instytucjami i organami Unii Europejskiej, popularyzowanie wiedzy na temat korzyści dla Polski z członkostwa w tej organizacji.
W konkursie wzięło udział 15 uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością wykonali swoje projekty. Zadaniem uczestnika konkursu było przygotowanie w formie lapbooka pracy, prezentującej historię Unii Europejskiej, jej cele i instytucje oraz korzyści dla Polski z członkostwa w tej strukturze.
27 lutego w buskiej bibliotece nastąpiło uroczyste ogłoszenie oraz wręczenie laureatom i osobom wyróżnionym dyplomów oraz cennych nagród rzeczowych. Nagrody pocieszenia otrzymali również pozostali uczestnicy konkursu za trud włożony w przygotowanie prac. Nagrody rzeczowe ufundowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach oraz firma EUROPE DIRECT Kielce.
/Ewa Tarapata/
Reklama
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.84