Projekt 'Podróże z klasą' w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Busku-Zdroju
Dodał: Marta Data: 2024-11-07 09:41:23 (czytane: 8785)
Celem projektu było: kształtowanie polskiej tożsamości narodowej i kulturowej, poznawanie dziedzictwa kulturowego naszego kraju, zapoznanie z kulturą, zabytkami, tradycjami, miejscami historycznymi Trójmiasta, uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego uczniów poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki, a także wsparcie realizacji podstaw programowych kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych.
Dzień pierwszy obfitował w atrakcje, zaczynając od zwiedzania Muzeum II Wojny Światowej. To wyjątkowa ekspozycja przedstawiająca polskie doświadczenie II Wojny Światowej w trzech częściach: droga do wojny, groza wojny, długi cień wojny. Opowieść o genezie i skutkach konfliktu, a przede wszystkim o ofiarach i sprawcach, bohaterach i zwykłych ludziach. Uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Rotmistrza Witolda Pileckiego, który ujawnił światu dramat ludzi więzionych w Auschwitz. Następnie uczestnicy udali się na spacer ulicami Gdańska w towarzystwie przewodniczki Elwiry Marciniak, która w zajmujący sposób przybliżyła im historię miasta oraz ciekawostki związane z Gdańskiem.
Drugiego dnia uczniowie popłynęli na Hel. Odwiedzili działające w ramach Stacji Morskiej Fokarium, będące częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, którego celem jest ochrona fok szarych na południowym Bałtyku. Po pokazie karmienia fok wrócili do Gdyni, gdzie zakończyli dzień relaksującym spacerem po sopockim molo.
Drugim obowiązkowym punktem projektu była wizyta w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, gdzie uczniowie mieli okazję eksperymentować i odkrywać fascynujący świat nauki. Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Narodowym w Gdańsku, gdzie uczniowie zobaczyli wystawę "Pobożni i cnotliwi - dawni Gdańszczanie w zwierciadle sztuki," oraz słynny tryptyk "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga. Tego dnia odwiedzili także Akwarium Gdyńskie oraz statek-muzeum Dar Pomorza.
Czwarty obowiązkowy punkt to wizyta w Europejskim Centrum Solidarności, nowoczesnej placówce ukazującej genezę Solidarności i demokratycznych przemian w Polsce. Uczniowie poznali historię przez multimedia, autentyczne eksponaty, odtworzone wnętrza drukarni podziemnych, a także symboliczny Okrągły Stół. Na zakończenie każdy mógł zapisać swoje refleksje i dołączyć je do instalacji "Solidarność".
Pobyt w Trójmieście dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń i uświadomił, ile poświęcenia wymagała walka o niepodległość. Wśród największych atrakcji były wizyty w placówkach naukowo-badawczych, zwłaszcza w Centrum Nauki Eksperyment.
/ZSP/
REKLAMA
Komentarze (0)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.14.89