Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Szukanie części po VIN - jakie informacje można odczytać z numeru identyfikacyjnego pojazdu?

Dodał: Marta Data: 2024-05-08 11:07:05 (czytane: 1107)

VIN (ang. Vehicle Identification Number) to numer identyfikacyjny, w którym zaszyfrowane są informacje o konkretnym egzemplarzu pojazdu.

Numer VIN, nazywany czasem w Polsce numerem nadwozia, składa się z 17 znaków. Każdy znak ma swoją konkretną funkcję, pozwalającą uzyskać informacje m.in. o producencie auta, miejscu jego produkcji, silniku, czy rodzaju skrzyni biegów. Numer VIN ułatwia znalezienie części przeznaczonych do konkretnego samochodu, ale ma również kilka innych przydatnych zastosowań.

Zobacz

Co oznaczają poszczególne znaki numeru VIN?

Numer VIN dzieli się na trzy części. Trzy pierwsze znaki tworzą kod WMI, który określa producenta pojazdu. Znaki na miejscach od 4. do 9. to kod VDS, który opisuje model pojazdu. Znaki na miejscach od 10. do 17. to natomiast kod VIS będący identyfikatorem konkretnego egzemplarza pojazdu. Przed doborem auto części dobrze jest przygotować numer VIN. Szukanie części po VIN pozwoli sprzedawcy potwierdzić, że wybrane podzespoły są dopasowane do naszego samochodu. Numer VIN można odczytać z dowodu rejestracyjnego – pole oznaczone literą „E”.

WMI – dane producenta pojazdu

Międzynarodowy kod WMI (ang. World Manufacturer Indicator) pozwala określić nie tylko producenta pojazdu, ale również miejsce produkcji. Kraj pochodzenia pojazdu jest ukryty pod pierwszym znakiem w zapisie. Na drugim miejscu znajduje się znak przypisany do producenta, a na trzecim miejscu do modelu pojazdu.

VDS – informacje o modelu

Kod VDS (ang. Vehice Description Section) tworzą znaki od 4. do 9. Miejsce 9. w samochodach z Ameryki Północnej pozwala – przy użyciu odpowiedniego algorytmu – określić poprawność numeru VIN. Każdy producent może wykorzystać kod VDS według własnego systemu i przypisać poszczególnym znakom konkretne informacje konstrukcyjne jak m.in.: typ nadwozia, płyta podłogowa, silnik, układ przeniesienia napędu itp.

VIS – szczegóły dotyczące konkretnego pojazdu

Kod VIS (ang. Vehicle Indicator Section) jest przypisany do danego egzemplarza pojazdu. W większości marek pierwsze miejsce kodu VIS – dziesiąte w całym numerze VIN – służy do oznaczania roku produkcji. Wyjątkiem jest m.in. Ford trzymający się swojego własnego systemu, w którym rok produkcji znajduje się na 11. miejscu numeru VIN. Inni producenci wykorzystują zwykle 11. znak numeru VIN do oznaczania miejsca produkcji pojazdu. Na dalszych miejscach umieszczony jest numer seryjny konkretnego pojazdu.

Gdzie można znaleźć kod VIN w samochodzie?

Poszczególni producenci mogą umieszczać VIN na różnych elementach pojazdu. Przede wszystkim numeru VIN należy szukać na tabliczce znamionowej umieszczonej w dolnej części szyby czołowej, po stronie kierowcy. Oprócz tego w niektórych modelach samochodów można go znaleźć m.in. na słupku B przy drzwiach kierowcy, na podłodze przy fotelu pasażera, na podłodze bagażnika, pod siedziskiem tylnej kanapy, bądź pod maską przy kielichu amortyzatora.

Do czego, oprócz zakupu części, przyda się jeszcze numer VIN?

Numer VIN jest użyteczny podczas zakupu używanego samochodu. Dzięki niemu można np. potwierdzić przebieg pojazdu, a także upewnić się, czy auto nie pochodzi z kradzieży. Ponadto raporty VIN dają wgląd do tego, czy pojazd uczestniczył w kolizji bądź ma za sobą poważne naprawy. Oczywiście nie zawsze historia pojazdu zawiera wszystkie szczegóły, ale ułatwia odkrycie tego, co sprzedawca może chcieć ukryć przed kupującym.

Ponadto numer VIN może potwierdzić, czy elementy wyposażenia obecne w pojeździe zostały w nim zamontowane w fabryce, a nie dołożone w późniejszym czasie. Dzięki temu możemy mieć pewność, że są one dopasowane do danego auta, a nie zostały dołożone po kosztach tylko po to, aby zwiększyć wartość pojazdu w oczach potencjalnego nabywcy.

/Artykuł sponsorowany/

REKLAMA

Diagnostyka i warsztaty

Kursy prawa jazdyOg?oszenia

Dodano: 2019-01-02 23:07:07

sprzedam