Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

W kręgu poezji Jana Kochanowskiego - lekcja tradycji w PSP nr 1 w Busku-Zdroju

Dodał: Marta Data: 2024-12-16 13:09:20 (czytane: 7592)

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 1, najstarszej placówce edukacyjnej w Busku-Zdroju, tradycja jest mocno pielęgnowana. To ona kształtuje charakter młodego człowieka, ponieważ dzięki niej uczniowie wiedzą, kim są, skąd pochodzą i kim byli ich przodkowie.

Jak twierdził Jerzy Waldorff: „Sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki, lecz z ocalania pamięci zbiorowej, która stanowi o przyszłości i wielkości narodu”. Te cenne słowa stały się inspiracją dla członków koła polonistycznego z klasy VA, którzy w spektaklu „W kręgu poezji Jana Kochanowskiego” postanowili uczcić ojca literatury polskiej.

Zobacz

Widowisko akcentowało rolę tradycji szlacheckich, biesiad, uczt i tańców staropolskich, ale przede wszystkim zwracało uwagę na uniwersalne wartości: patriotyzm, szczęście, zdrowie oraz życie zgodne z filozofią epikurejską.

W sztuce nie zabrakło także akcentów nawiązujących do współczesności, takich jak problematyka zanieczyszczenia środowiska naturalnego czy apel o zmianę niewłaściwych zachowań ludzkich. Uczniowie, recytując wybrane fraszki i pieśni poety, doskonale oddali klimat renesansu, tym samym kultywując jego najlepsze tradycje.

Zobacz

Warto podkreślić, że spektakl okazał się interesującą lekcją o Janie Kochanowskim, którą młoda publiczność przyjęła z dużym zainteresowaniem. Tym bardziej, że Jan Kochanowski to przede wszystkim humanista, Polak, patriota, człowiek wszechstronnie wykształcony i spadkobierca poetów antycznych. Życie i twórczość poety oraz jego pogląd na świat sprawiły, że uczniowie buskiej „jedynki” docenili wartości drogie sercu każdego Polaka, szczególnie te, o których pisał w Pieśni IX:

Nie porzucaj nadzieje,
Jakoć się kolwiek dzieje.

Nic wiecznego na świecie:
Radość się z troską plecie.
Ale człowiek zhardzieje,
Gdy mu się dobrze dzieje,
Więc też, kiedy go Fortuna omyli,
Wnet głowę zwiesi i powagę zmyli.

Lecz szczęście wszelakie
Serce ma być jednakie,
Bo z nas Fortuna w żywe oczy szydzi,
To da, to weźmie, jako jej się widzi.

Ty nie miej za stracone,
Co może być wrócone:
Siła Bóg może wywrócić w godzinie.

A kto mu kolwiek ufa, nie zaginie.

Zobacz

Te wersy szczególnie wybrzmiały w widowisku „W kręgu poezji Jana Kochanowskiego”, przypominając o wartościach i mądrościach, które pozostają aktualne mimo upływu wieków.

/PSP Nr 1/

Reklama

Galeria

REKLAMA