Wernisaż wystawy 'W Czerwieni' w Galerii Sztuki Gromada (foto/video)
Dodał: Marta Data: 2025-02-19 08:50:15 (czytane: 5184)
Otwarcie wystawy zgromadziło licznych miłośników sztuki, artystów oraz przedstawicieli środowiska kulturalnego. Kurator wystawy, Tamara Maj, podkreśla wyjątkowość koloru czerwonego i jego wpływ na ludzką psychikę oraz symbolikę w różnych kulturach.
Ekspozycja przyciągnęła uwagę swoją różnorodnością zarówno pod względem technik, jak i tematyki prac. Wśród prezentowanych dzieł znalazły się obrazy olejne i akrylowe, monotypie, techniki mieszane i autorskie, fotografie wykonane w tradycyjnych technikach oraz przetwarzane komputerowo, a także rzeźby i tkanina artystyczna. Mimo tej różnorodności wspólnym mianownikiem wszystkich prac była dominująca czerwień, która nadawała wystawie spójności i siły wyrazu.
Wernisaż był okazją do rozmów z artystami, wymiany wrażeń i refleksji na temat roli koloru w sztuce. Atmosfera wydarzenia sprzyjała kontemplacji, a także inspirującym dyskusjom na temat znaczenia czerwieni w kontekście emocji, symboliki i odbioru wizualnego.
W CZERWIENI
Kolory to tak naprawdę światło fizyczne, które odbieramy. Każda z barw ma różną częstotliwość i długość fali, która, kiedy wpada do oka, w bardzo różny sposób na nas oddziałuje. Czerwień jest kolorem podstawowym i należy do barw ciepłych. Jest żywa, widoczna i pobudzająca. Podobno w największym stopniu wpływa na ludzką psychikę. Jest wyrazistym kolorem o wielorakich znaczeniach kulturowych. W Chinach jest symbolem szczęścia i długiego życia, w Indiach jest kojarzona z płodnością i bogactwem, w Afryce symbolizuje świętość i duchową moc.
W naszej tradycji kolor czerwony kojarzy się z dynamiką, pasją, miłością i namiętnością. Nawet patrzenie na ten kolor może podnosić ciśnienie krwi, przyspieszać oddech i bicie serca. Czerwień wywołuje silne reakcje emocjonalne – od odwagi, pewności siebie, przez miłość, pożądanie i ciepło, po odczuwanie niebezpieczeństwa. To też barwa ognia i krwi. Wpływa nie tylko na nastrój, ale też na zachowanie ludzi. Ci, którzy lubią ten kolor i często go noszą, są pewni siebie, mają silny charakter, dużo energii oraz wiele ambicji i chęci władzy. Kolor ten przemawia do nich nie tylko poprzez wzrok, ale i serce – a nawet żołądek, bo zwiększa apetyt...
O czerwonym kolorze można by jeszcze długo pisać, bo jest wyjątkowy. Zasługuje na specjalne wyróżnienie w postaci wystawy, której będzie tematem przewodnim. Na mój apel odpowiedziało 30 artystów. Mają oni w swoich zbiorach prace o kolorystyce oscylującej wokół tej energetycznej barwy, bądź specjalnie do tej wystawy je wykonali. Zobaczymy różne techniki, począwszy od obrazów na płótnie i płycie, w technice olejnej i akrylowej, poprzez monotypie, techniki mieszane i autorskie. Są też fotografie w technice gumy, w technikach tradycyjnych, ale też przetwarzane komputerowo i drukowane na papierze lub płótnie. Znajdą się także rzeźba w marmurze i tkanina artystyczna. Natomiast wszystko to przedstawia dzieła, jest szerokim wachlarzem tematów, które łączy jeden element.
Wystawa "W CZERWIENI" – tak różnorodna tematycznie – jest jednocześnie bardzo spójna. Tą klamrą łączącą dzieła jest kolor dominujący we wszystkich. Kolor obok którego nie można przejść obojętnie.
Zapraszam do delektowania się wszystkimi odcieniami czerwieni na wystawie, która może podnieść ciśnienie i zwiększyć apetyt – również na sztukę!
Tamara Maj
Kurator Galerii Sztuki
GROMADA w Busku-Zdroju
Wystawa "W Czerwieni" będzie dostępna dla zwiedzających do 21 marca 2025 roku w Hotelu Gromada Medical SPA w Busku-Zdroju. Organizatorzy zachęcają do odwiedzenia galerii i zanurzenia się w świecie sztuki, w którym barwa czerwona gra pierwszoplanową rolę.
Zapraszamy do naszej galerii na fotorelacje z wydarzenia.
Materiał foto/video: Jarosław Kruk
Reklama
REKLAMA
Komentarze (1)
Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 18.97.9.173