Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Wizyta w japońskim ogrodzie - poznaj symbolikę poszczególnych roślin!

Dodał: Marta Data: 2025-02-21 09:26:57 (czytane: 1631)

Kwiaty od tysięcy lat stanowią integralną część kultury Japonii. Nie bez powodu nazywana jest ona Krajem Kwitnącej Wiśni. Rośliny przenikają rzeczywistość Japończyków, przewijając się w literaturze, sztuce, aż po codzienność.

Hanakotoba, czyli „słowa kwiatów”, obejmuje przypisywanie symboliki i znaczenia poszczególnym kwiatom; pozwala ona na wyrażenie emocji oraz myśli w subtelny, a jednocześnie pełen ukrytej głębi sposób. Ta unikalna forma komunikacji sprawiła, że niemal każdy kwiat w kulturze Japonii niesie ze sobą określone znaczenie, w ten sposób opowiadając historię oraz przekazując konkretne przesłanie. Mieszkańcy Kraju Kwitnącej Wiśni wierzą, że to właśnie kwiaty stanowią swoisty pomost pomiędzy naturą a ludzkimi uczuciami. Niejeden bukiet może nieść metaforyczne przesłanie, które niemożliwe byłoby do opisania słowami. Już dziś poznaj najpopularniejsze kwiaty Japonii oraz niezwykłą symbolikę, jaką skrywają.

Zobacz

Co znaczą japońskie kwiaty? Interpretacja wybranych przykładów

Jednym z najpopularniejszych symboli Japonii po dziś dzień pozostaje kwiat wiśni. Niezwykle subtelny, o różowawym zabarwieniu, niesie ze sobą olbrzymie przesłanie. Symbolizuje bowiem przemijanie, nadzieję, a także piękno. Ze względu na to, że sakura kwitnie zaledwie przez kilka dni, Japończycy ustanowili ją symbolem kruchości i piękna każdego momentu. Życie jest bowiem bardzo ulotne, dlatego tak ważne by cieszyć się każdą, nawet najkrótszą chwilą. Tuż obok sakury, równie ogromne znaczenie ma chryzantema, zwana kiku. Kwiat ten często kojarzony jest z cesarską rodziną, symbolizując wytrzymałość oraz odnowę. Zwłaszcza żółta chryzantema, która swoim wyglądem przypomina słońce, uznawana jest za symbol długowieczności. Ten niezwykły kwiat do dziś stanowi centralny element wielu japońskich świąt oraz ceremonii; chryzantemy zdobią także japońskie domy oraz ogrody, a ich wizerunki znaleźć można także na cesarskich pieczęciach oraz monetach. Równie wyjątkowym kwiatem jest irys, ayame; symbolizuje on odwagę, wdzięczność, a także dobre wieści. Szczególnie ceniony za swoją unikalną strukturę oraz żywe kolory, kojarzony jest zwłaszcza z samurajami i męstwem. Nie bez powodu kwiat ten jest szczególnie związany z Tango no Sekku, czyli japońskim Świętem Chłopców. Podczas trwania tego święta, mieszkańcy Japonii przyozdabiają liśmy irysów drzwi domów, po to by odstraszyć złe duchy, a także przynosić dobre zdrowie i szczęście wszystkim celebrującym. Mówiąc o symbolice kwiatów w kulturze Japonii, nie da się pominąć lotosu – używanego między innymi podczas ceremonii picia herbaty czy wielu tradycyjnych rytuałów. Kwiat lotosu jest nierozerwalnie związany z buddyzmem; w literaturze stanowi on symbol duchowej czystości oraz przebudzenia. W tradycji Japonii ważne znaczenie odgrywają lilie, yuri. Symbolizują one czystość, pasję oraz niewinność; jednocześnie służą one do wyrażania głębokich uczuć. Rozwijając znaczenie poszczególnych kwiatów, nie da się pominąć wzmianki o czerwonej różny, znanej w Japonii pod nazwą akaibara. Co ciekawe, symbolika tej rośliny jest bardzo podobna do tej, jaką mamy w Europie. Powszechnie uznaje się ją bowiem za symbol miłości oraz intensywnych emocji, przez co stanowi ona idealny podarunek na rocznicę związku. 

Gdzie można podziwiać japońskie kwiaty?

Współcześnie wcale nie trzeba organizować podróży do Kraju Kwitnącej Wiśni po to, by podziwiać tamtejsze kwiaty oraz roślinność. W Polsce mamy bowiem kilka ogrodów japońskich, wśród których znajduje się między innymi Mała Japonia – miejsce powstałe z pasji i szacunku do tradycji oraz kultury japońskiej. Ponadto, na stronie www.malajaponia.pl zainteresowani mogą znaleźć ofertę tamtejszej szkółki roślin, udostępniającej całą listę posiadanych sadzonek, z możliwością ich zakupu. Po dziś dzień kwiaty nie tracą swojego symbolicznego znaczenia, wpływając na wiele aspektów kultury Japonii, wywierając przy tym wpływ na współczesną sztukę, literaturę, a także liczne ceremonie. Symbolika roślin nie jest wyłącznie estetycznym dodatkiem, lecz liczącym tysiąclecia elementem kultury; w ogrodach japońskich podziwiać można szereg kwiatów, które odzwierciedlają filozofię życia, piękno natury oraz ludzkie emocje. Poznanie ich symboliki pozwala tworzyć nie tylko przepiękne bukiety czy kompozycje o głębokim znaczeniu, lecz także uwrażliwić na kwestie związane z wieloma aspektami ludzkiego życia, takimi jak miłość, odwaga czy ulotność chwili.

/Materiał zewnętrzny/

REKLAMA