Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

O kandydacie:

Michał Grzegorz MAROŃSKI

Kandydat na Burmistrza i do Rady Miejskiej w Busku-Zdroju

Lista nr: 13

Nr na liście: 1

Okręg 1, miasto Busko-Zdrój

Wiek: 43

Miejsce zamieszkania: Busko-Zdrój

Wykształcenie: Wyższe

Zawód: Prawnik

Strona internetowa

KWW POROZUMIENIE GMINA BUSKO 2024

O mnie

  • 44 lata rodowity Busczanin
  • wykształcenie wyższe prawnicze
  • ponad 10-letnie doświadczenie samorządowe, najpierw na stanowisku prezesa KZC Poniedzie, a następinie od 2019r. w roli zastępcy Burmistrza Miasta I Gminy Busko-Zdrój
  • zainteresowania: sport (w szczególności sztuki walki),
  • aktywność fizyczna, turystyka
  • w ludziach ceni: uczciwość, szczerość, kompetencje

Główne postulaty:
Program ogólny KWW Porozumienie Busko 2024


Mój program wyborczy opiera się na 9 kluczowych punktach, kierowanych do różnych odbiorców buskiego życia społecznego, które zostały sformułowane w oparciu o moje dotychczasowe doświadczenie samorządowe, zaobserwowane deficyty, przeprowadzone rozmowy i badania opinii publicznej. Mam nadzieję, że odnajdziecie w nich Państwo własne potrzeby i dążenia, pamiętając przy tym, że niniejszy program to jedynie szkic zamierzeń, który – mam nadzieję – poszerzać będziemy wspólnie w ciągu nadchodzących lat.

1. UDZIAŁ MIESZKAŃCÓW W DECYDOWANIU O KIERUNKACH ROZWOJU GMINY

Partycypacja społeczna to kluczowa zmiana w sposobie kierowania rozwojem miasta i gminy Busko-Zdrój, która oznacza znacznie większy udział społeczeństwa lokalnego w procesie podejmowania decyzji dotyczących kierunków tego rozwoju oraz tworzenia nowych polityk lokalnych niż dotychczas.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

 

2. ODPOWIEDZIALNA POLITYKA INWESTYCYJNA UKIERUNKOWANA NA ZASPOKAJANIE POTRZEB SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

Inwestycje, ukierunkowane na zaspokajanie potrzeb naszej gminnej społeczności, powinny być realizowane odpowiedzialnie (finansowo, środowiskowo), a jednocześnie tak, by w możliwie równy sposób odpowiadały na potrzeby wszystkich mieszkańców.

W przypadku Gminy Busko-Zdrój, którą zamieszkuje ponad 31 tys. osób, jest to ogromne wyzwanie, ponieważ mniej więcej połowa mieszka w mieście, a połowa w sołectwach. Te dwa obszary posiadają zupełnie inne potencjały, jednak potrzeby ich mieszkańców – szczególnie pod względem infrastruktury technicznej (np. wodociągi, kanalizacja) i społecznej (miejsca spotkań, kultury, rekreacji) są w zasadzie podobne.

Co zatem można zrobić i jak zamierzamy osiągnąć założone cele?

  • poprzez równoważenie wydatków inwestycyjnych na terenach miejskich i wiejskich,
  • poprzez dążenie do zapewnienia infrastruktury technicznej o podobnym standardzie dla całej gminy,
  • poprzez zapewnienie takiej infrastruktury społecznej, która pozwoli na wyrównywanie szans różnych grup społecznych, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży,
  • poprzez zachowanie zasobów środowiskowych i inwestycje w ochronę powietrza,
  • poprzez kierowanie się interesem i głosem mieszkańców przy podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji gminnych.

3. ROZWÓJ ZBIOROWEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO;

Busko-Zdrój, jako gmina uzdrowiskowa pilnie potrzebuje alternatywy dla ruchu samochodowego. Jest to konieczne ze względu na zachowanie czystości powietrza (co jest jednym z warunków utrzymania statusu gminy uzdrowiskowej), ale także dla lepszego skomunikowania z miastem terenów wiejskich, które stanowią olbrzymią jej część.
Rozwiązaniem tej sytuacji może być miejsko-gminna komunikacja zbiorowa, obsługiwana przez autobusy. Zastąpiłaby ona tą, którą mamy dzisiaj, czyli opartą na mało pojemnych i niezbyt wygodnych busach.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

  • poprzez ulepszanie istniejących rozwiązań przy współpracy z firmami przewozowymi,
  • poprzez zwiększanie liczby obsługiwanych tras,
  • poprzez wypożyczenie, a w dłuższej perspektywie zakup własnego taboru autobusów, dostosowanych do osób ze szczególnymi potrzebami (niepełnosprawnych, matek z małymi dziećmi, podróżnych itd.),
  • poprzez rozwój systemu informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej na naszym terenie.

 

4. GMINNA KARTA MIESZKAŃCA

Karta mieszkańca to system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień dla mieszkańców. Ma na celu zwiększenie dostępu do miejsc kultury, sportu i rekreacji oraz przyszłej komunikacji zbiorowej dla mieszkańców gminy Busko-Zdrój.
Ten cel zamierzamy osiągnąć poprzez wprowadzenie do obrotu plastikowych, imiennych kart, o które będzie mogła zawnioskować każda osoba zamieszkująca na stałe naszą gminę.

Karta będzie honorowana:

  • w instytucjach samorządowych, które zarządzają obiektami rozrywkowymi, sportowymi i turystycznymi w tym przede wszystkim Buskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (stadion, park linowy, basen) oraz Buskim Samorządowym Centrum Kultury (tężnia, kino, płatne wydarzenia kulturalne)
  • przez partnerów, którzy zechcą przystąpić do programu (mogą to być np. hotele, sanatoria, lokalni usługodawcy – np. salony fryzjerskie, kosmetyczne, siłownie, kawiarnie itp.)

W przyszłości Karta Mieszkańca będzie poszerzana o dodatkowe inteligentne funkcjonalności, w tym np. system szybkiego informowania o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu służb gminnych poprzez zintegrowaną platformę informacyjno-komunikacyjną. W łatwy sposób można będzie poinformować gminę o lampie, która nie świeci, zniszczonej ławce czy innych usterkach.


5. DOSTĘPNY I PRZYJAZNY URZĄD

Nowoczesne urzędy miast i gmin cechują się wysoką jakością obsługi klienta, profesjonalizmem, uczciwością i rzetelnością w działaniu oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie kultury pracy. Jako kierownik Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, zadbam, aby spełniał on wszystkie te standardy.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

  • poprzez wprowadzenie kart informacyjnych o usługach świadczonych przez urząd,
  • poprzez dalsze dostosowanie budynku i procedur do potrzeb osób niepełnosprawnych, wprowadzenie udogodnień dla osób z małymi dziećmi oraz zapewnienie asystenta klienta, który pomoże w załatwieniu sprawy,
  • poprzez powołanie pełnomocnika ds. jakości obsługi,
  • poprzez wprowadzenie rozwiązań umożliwiających doskonalenie metod i form obsługi,
  • poprzez szkolenie personelu z zakresu umiejętności interpersonalnych.



6. WSPIERANIE ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Mieszkańcy obszarów wiejskich stanowią ponad połowę ludności gminy Busko-Zdrój. Równoważenie rozwoju gminy na płaszczyźnie „miasto-wieś” oznacza zwiększenie środków i zasobów dla tworzenia lepszych warunków mieszkania i życia w sołectwach.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

  • poprzez wzmacnianie współpracy z sołtysami, rozpoznawanie indywidualnych potrzeb poszczególnych sołectw oraz rozwój budżetu sołeckiego;
  • poprzez wspomaganie organizacji non-profit działających w sołectwach, w tym przede wszystkim kół gospodyń wiejskich oraz ochotniczych straży pożarnych w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na realizację potrzeb lokalnych;
  • poprzez poprawę sieci transportu zbiorowego obsługującego sołectwa gminy Busko-Zdrój;
  • poprzez zwiększanie aktywności społecznej i kulturalnej w sołectwach oraz otwarcie świetlic wiejskich.


7. WSPIERANIE ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEŻY

Zgodnie z wynikami badań ankietowych przeprowadzonych wśród młodzieży (13-18 lat) w 2020 i 2024 roku – gmina Busko-Zdrój jest postrzegana jako miejsce dobre do życia seniorów (pon. 90%) oraz rodzin z małymi dziećmi (ok. 50%). Biorąc pod uwagę trend demograficzny związany ze starzeniem się społeczeństwa, jednym z podstawowych obowiązków samorządu jest kształtowanie warunków, które zmniejszą odpływ młodych ludzi w przyszłości i zachęcą ich do pozostania w Busku-Zdroju.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

 

 
8. WSPIERANIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Przedsiębiorcy stanowią ważną siłę lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Buski sektor prywatny był dotychczas wspierany poprzez działalność inwestycyjną oraz wizerunkową samorządu. Jako kandydat na burmistrza dostrzegam jednak wiele potrzeb, których zaspokojenie korzystnie wpłynie na buską gospodarkę.

Jak zamierzamy to osiągnąć:

  • poprzez stworzenie w strukturze organizacyjnej urzędu komórki odpowiedzialnej za realizację zadań związanych ze wspieraniem przedsiębiorczości,
  • poprzez pomoc w procesie zakładania działalności gospodarczej, a w dalszej perspektywie utworzenie inkubatora przedsiębiorczości,
  • poprzez organizację forum przedsiębiorców, które będzie obradować co najmniej dwa razy do roku,
  • poprzez wprowadzenie ulg i preferencji podatkowych oraz innych narzędzi wspierających lokalnych przedsiębiorców,
  • poprzez stworzenie strategii wspierania przedsiębiorczości w gminie Busko-Zdrój na najbliższe 5 lat.



9. OCHRONA ZASOBÓW NATURALNYCH I KONKURENCYJNOŚCI UZDROWISKA

Gmina Busko-Zdrój jest jedną z 47 gmin uzdrowiskowych w Polsce. Swój status zawdzięcza zasobom wód siarczkowych i solanek, które eksploatuje od prawie 200 lat. Uzdrowisko i usługi około-uzdrowiskowe stanowią oś lokalnej gospodarki i jedno z głównych źródeł dochodu tutejszych mieszkańców, dlatego tak ważne jest utrzymanie statusu gminy uzdrowiskowej, jego wzmacnianie oraz generowanie konkurencyjności w stosunku do gmin o podobnej funkcji, szczególnie w najbliższym regionie.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

  • poprzez poszukiwanie form i metod ochrony zasobów naturalnych przy współpracy z wyspecjalizowanymi w tym zakresie ośrodkami badawczo-rozwojowymi,
  • poprzez utrzymywanie kontaktów z zarządcami istniejących ujęć wód mineralnych oraz poszukiwanie nowych obszarów górniczych na terenie gminy uzdrowiskowej,
  • poprzez ścisłą współpracę z właścicielami podmiotów sanatoryjnych oraz Naczelnym Lekarzem Uzdrowiska w budowaniu lokalnej i krajowej konkurencyjności Buska-Zdroju,
  • poprzez lokowanie kapitału w ochronę środowiska lokalnego i walkę z niską emisją,
  • poprzez dążenie do utworzenia w Busku-Zdroju szkoły wyższej, kształcącej kadry do pracy w sektorze uzdrowiskowym i turystycznym.



 

Odsłon: 4157, data ostatniej weryfikacji: 2024-03-10

O kandydacie:

Michał Grzegorz MAROŃSKI

Kandydat na Burmistrza i do Rady Miejskiej w Busku-Zdroju

Lista nr: 13

Nr na liście: 1

Komitet: KWW POROZUMIENIE GMINA BUSKO 2024

Wiek: 43

Miejsce zamieszkania: Busko-Zdrój

Wykształcenie: Wyższe

Zawód: Prawnik

Strona internetowa

O mnie

  • 44 lata rodowity Busczanin
  • wykształcenie wyższe prawnicze
  • ponad 10-letnie doświadczenie samorządowe, najpierw na stanowisku prezesa KZC Poniedzie, a następinie od 2019r. w roli zastępcy Burmistrza Miasta I Gminy Busko-Zdrój
  • zainteresowania: sport (w szczególności sztuki walki),
  • aktywność fizyczna, turystyka
  • w ludziach ceni: uczciwość, szczerość, kompetencje

Główne postulaty:
Program ogólny KWW Porozumienie Busko 2024


Mój program wyborczy opiera się na 9 kluczowych punktach, kierowanych do różnych odbiorców buskiego życia społecznego, które zostały sformułowane w oparciu o moje dotychczasowe doświadczenie samorządowe, zaobserwowane deficyty, przeprowadzone rozmowy i badania opinii publicznej. Mam nadzieję, że odnajdziecie w nich Państwo własne potrzeby i dążenia, pamiętając przy tym, że niniejszy program to jedynie szkic zamierzeń, który – mam nadzieję – poszerzać będziemy wspólnie w ciągu nadchodzących lat.

1. UDZIAŁ MIESZKAŃCÓW W DECYDOWANIU O KIERUNKACH ROZWOJU GMINY

Partycypacja społeczna to kluczowa zmiana w sposobie kierowania rozwojem miasta i gminy Busko-Zdrój, która oznacza znacznie większy udział społeczeństwa lokalnego w procesie podejmowania decyzji dotyczących kierunków tego rozwoju oraz tworzenia nowych polityk lokalnych niż dotychczas.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

 

2. ODPOWIEDZIALNA POLITYKA INWESTYCYJNA UKIERUNKOWANA NA ZASPOKAJANIE POTRZEB SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ

Inwestycje, ukierunkowane na zaspokajanie potrzeb naszej gminnej społeczności, powinny być realizowane odpowiedzialnie (finansowo, środowiskowo), a jednocześnie tak, by w możliwie równy sposób odpowiadały na potrzeby wszystkich mieszkańców.

W przypadku Gminy Busko-Zdrój, którą zamieszkuje ponad 31 tys. osób, jest to ogromne wyzwanie, ponieważ mniej więcej połowa mieszka w mieście, a połowa w sołectwach. Te dwa obszary posiadają zupełnie inne potencjały, jednak potrzeby ich mieszkańców – szczególnie pod względem infrastruktury technicznej (np. wodociągi, kanalizacja) i społecznej (miejsca spotkań, kultury, rekreacji) są w zasadzie podobne.

Co zatem można zrobić i jak zamierzamy osiągnąć założone cele?

  • poprzez równoważenie wydatków inwestycyjnych na terenach miejskich i wiejskich,
  • poprzez dążenie do zapewnienia infrastruktury technicznej o podobnym standardzie dla całej gminy,
  • poprzez zapewnienie takiej infrastruktury społecznej, która pozwoli na wyrównywanie szans różnych grup społecznych, w tym przede wszystkim dzieci i młodzieży,
  • poprzez zachowanie zasobów środowiskowych i inwestycje w ochronę powietrza,
  • poprzez kierowanie się interesem i głosem mieszkańców przy podejmowaniu decyzji dotyczących inwestycji gminnych.

3. ROZWÓJ ZBIOROWEGO TRANSPORTU PUBLICZNEGO;

Busko-Zdrój, jako gmina uzdrowiskowa pilnie potrzebuje alternatywy dla ruchu samochodowego. Jest to konieczne ze względu na zachowanie czystości powietrza (co jest jednym z warunków utrzymania statusu gminy uzdrowiskowej), ale także dla lepszego skomunikowania z miastem terenów wiejskich, które stanowią olbrzymią jej część.
Rozwiązaniem tej sytuacji może być miejsko-gminna komunikacja zbiorowa, obsługiwana przez autobusy. Zastąpiłaby ona tą, którą mamy dzisiaj, czyli opartą na mało pojemnych i niezbyt wygodnych busach.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

  • poprzez ulepszanie istniejących rozwiązań przy współpracy z firmami przewozowymi,
  • poprzez zwiększanie liczby obsługiwanych tras,
  • poprzez wypożyczenie, a w dłuższej perspektywie zakup własnego taboru autobusów, dostosowanych do osób ze szczególnymi potrzebami (niepełnosprawnych, matek z małymi dziećmi, podróżnych itd.),
  • poprzez rozwój systemu informacji na temat funkcjonowania komunikacji miejskiej na naszym terenie.

 

4. GMINNA KARTA MIESZKAŃCA

Karta mieszkańca to system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień dla mieszkańców. Ma na celu zwiększenie dostępu do miejsc kultury, sportu i rekreacji oraz przyszłej komunikacji zbiorowej dla mieszkańców gminy Busko-Zdrój.
Ten cel zamierzamy osiągnąć poprzez wprowadzenie do obrotu plastikowych, imiennych kart, o które będzie mogła zawnioskować każda osoba zamieszkująca na stałe naszą gminę.

Karta będzie honorowana:

  • w instytucjach samorządowych, które zarządzają obiektami rozrywkowymi, sportowymi i turystycznymi w tym przede wszystkim Buskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (stadion, park linowy, basen) oraz Buskim Samorządowym Centrum Kultury (tężnia, kino, płatne wydarzenia kulturalne)
  • przez partnerów, którzy zechcą przystąpić do programu (mogą to być np. hotele, sanatoria, lokalni usługodawcy – np. salony fryzjerskie, kosmetyczne, siłownie, kawiarnie itp.)

W przyszłości Karta Mieszkańca będzie poszerzana o dodatkowe inteligentne funkcjonalności, w tym np. system szybkiego informowania o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu służb gminnych poprzez zintegrowaną platformę informacyjno-komunikacyjną. W łatwy sposób można będzie poinformować gminę o lampie, która nie świeci, zniszczonej ławce czy innych usterkach.


5. DOSTĘPNY I PRZYJAZNY URZĄD

Nowoczesne urzędy miast i gmin cechują się wysoką jakością obsługi klienta, profesjonalizmem, uczciwością i rzetelnością w działaniu oraz innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie kultury pracy. Jako kierownik Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju, zadbam, aby spełniał on wszystkie te standardy.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

  • poprzez wprowadzenie kart informacyjnych o usługach świadczonych przez urząd,
  • poprzez dalsze dostosowanie budynku i procedur do potrzeb osób niepełnosprawnych, wprowadzenie udogodnień dla osób z małymi dziećmi oraz zapewnienie asystenta klienta, który pomoże w załatwieniu sprawy,
  • poprzez powołanie pełnomocnika ds. jakości obsługi,
  • poprzez wprowadzenie rozwiązań umożliwiających doskonalenie metod i form obsługi,
  • poprzez szkolenie personelu z zakresu umiejętności interpersonalnych.



6. WSPIERANIE ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH

Mieszkańcy obszarów wiejskich stanowią ponad połowę ludności gminy Busko-Zdrój. Równoważenie rozwoju gminy na płaszczyźnie „miasto-wieś” oznacza zwiększenie środków i zasobów dla tworzenia lepszych warunków mieszkania i życia w sołectwach.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

  • poprzez wzmacnianie współpracy z sołtysami, rozpoznawanie indywidualnych potrzeb poszczególnych sołectw oraz rozwój budżetu sołeckiego;
  • poprzez wspomaganie organizacji non-profit działających w sołectwach, w tym przede wszystkim kół gospodyń wiejskich oraz ochotniczych straży pożarnych w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na realizację potrzeb lokalnych;
  • poprzez poprawę sieci transportu zbiorowego obsługującego sołectwa gminy Busko-Zdrój;
  • poprzez zwiększanie aktywności społecznej i kulturalnej w sołectwach oraz otwarcie świetlic wiejskich.


7. WSPIERANIE ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEŻY

Zgodnie z wynikami badań ankietowych przeprowadzonych wśród młodzieży (13-18 lat) w 2020 i 2024 roku – gmina Busko-Zdrój jest postrzegana jako miejsce dobre do życia seniorów (pon. 90%) oraz rodzin z małymi dziećmi (ok. 50%). Biorąc pod uwagę trend demograficzny związany ze starzeniem się społeczeństwa, jednym z podstawowych obowiązków samorządu jest kształtowanie warunków, które zmniejszą odpływ młodych ludzi w przyszłości i zachęcą ich do pozostania w Busku-Zdroju.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

 

 
8. WSPIERANIE PRZEDSIĘBIORCZOŚCI

Przedsiębiorcy stanowią ważną siłę lokalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Buski sektor prywatny był dotychczas wspierany poprzez działalność inwestycyjną oraz wizerunkową samorządu. Jako kandydat na burmistrza dostrzegam jednak wiele potrzeb, których zaspokojenie korzystnie wpłynie na buską gospodarkę.

Jak zamierzamy to osiągnąć:

  • poprzez stworzenie w strukturze organizacyjnej urzędu komórki odpowiedzialnej za realizację zadań związanych ze wspieraniem przedsiębiorczości,
  • poprzez pomoc w procesie zakładania działalności gospodarczej, a w dalszej perspektywie utworzenie inkubatora przedsiębiorczości,
  • poprzez organizację forum przedsiębiorców, które będzie obradować co najmniej dwa razy do roku,
  • poprzez wprowadzenie ulg i preferencji podatkowych oraz innych narzędzi wspierających lokalnych przedsiębiorców,
  • poprzez stworzenie strategii wspierania przedsiębiorczości w gminie Busko-Zdrój na najbliższe 5 lat.



9. OCHRONA ZASOBÓW NATURALNYCH I KONKURENCYJNOŚCI UZDROWISKA

Gmina Busko-Zdrój jest jedną z 47 gmin uzdrowiskowych w Polsce. Swój status zawdzięcza zasobom wód siarczkowych i solanek, które eksploatuje od prawie 200 lat. Uzdrowisko i usługi około-uzdrowiskowe stanowią oś lokalnej gospodarki i jedno z głównych źródeł dochodu tutejszych mieszkańców, dlatego tak ważne jest utrzymanie statusu gminy uzdrowiskowej, jego wzmacnianie oraz generowanie konkurencyjności w stosunku do gmin o podobnej funkcji, szczególnie w najbliższym regionie.

Jak zamierzamy to osiągnąć?

  • poprzez poszukiwanie form i metod ochrony zasobów naturalnych przy współpracy z wyspecjalizowanymi w tym zakresie ośrodkami badawczo-rozwojowymi,
  • poprzez utrzymywanie kontaktów z zarządcami istniejących ujęć wód mineralnych oraz poszukiwanie nowych obszarów górniczych na terenie gminy uzdrowiskowej,
  • poprzez ścisłą współpracę z właścicielami podmiotów sanatoryjnych oraz Naczelnym Lekarzem Uzdrowiska w budowaniu lokalnej i krajowej konkurencyjności Buska-Zdroju,
  • poprzez lokowanie kapitału w ochronę środowiska lokalnego i walkę z niską emisją,
  • poprzez dążenie do utworzenia w Busku-Zdroju szkoły wyższej, kształcącej kadry do pracy w sektorze uzdrowiskowym i turystycznym.



 

Materiał wyborczy KWW POROZUMIENIE GMINA BUSKO 2024

Odsłon: 4158

Data ostatniej weryfikacji: 2024-03-10

Materiały Video:




Link do kanału Youtube https://www.youtube.com/channel/UCkZuqyEPuGi14OILYdWXNZA