Wybory Samorządowe

7 kwietnia 2024

Szukaj w: kandydaci okręgi wyborcze news

Dla wyborcy

Jak głosować - instrukcja krok po kroku:

Postaramy się przedstawić krótką instrukcję jak przygotować się do głosowania i w dniu wyborów bezstresowo oddać głos na swoich kandydatów.

Pierwsza i najważniejsza sprawa: okręg wyborczy.
Ustawa Kodeks Wyborczy, w oparciu o którą odbywać się będą tegoroczne wybory samorządowe, wprowadziła liczne zmiany w dotychczasowej ordynacji. Najważniejszą z nich jest zmiana okręgów wyborczych. W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców zniknęły jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) - w związku z tym liczba okręgów się zmieni. Nowy podział na okręgi wyborcze i obwody głosowania znajdziecie Państwo na naszym portalu wyborczym. Wszyscy zainteresowani czynnym udziałem w wyborach powinni zapoznać się z nowymi rozwiązaniami i sprawdzić miejsca lokalizacji komisji obwodowych.

Na naszej platformie wyborczej zamieściliśmy wykaz okręgów wyborczych, siedzib obwodowych komisji wyborczych, komitetów wyborczych i pełną listę kandydatów.

Trzy kliknięcia do kandydata..
Aby jeszcze bardziej ułatwić wyszukanie okręgu, do którego przynależymy, u góry portalu zamieściliśmy wyszukiwarkę. Wystarczy kliknąć i zaznaczyć kwadracik przy słowie okręgi, wpisać nazwę miejscowości lub ulicy i kliknąć przycisk szukaj:

wyszukiwarka_okregow.jpg

Pojawi się wykaz okręgów, w których znajduje się szukana nazwa miejscowości lub ulicy:

okregi_kosciuszki.jpg

Wybieramy właściwy okręg klikając w jego nazwę. Pojawią się informacje o okręgu, siedzibie komisji i wykaz kandydatów (przykład okręg nr 1 w Busku-Zdroju):

okreg2_kosciuszki.jpg

W zakładkach znajdziemy wszystkich kandydatów na radnych gminy i powiatu, na wójtów, burmistrzów, prezydentów i do sejmiku, na których możemy głosować należąc do danego okręgu wyborczego.
Proste - prawda?


Jak głosujemy?
Przypominamy, że głosowanie w wyborach do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbywać się będzie od godziny 7:00 do godziny 21:00 w dniu 21 października 2018 roku.


 UWAGA!

Głosujemy, stawiając krzyżyk w kratce obok nazwiska kandydata! Wyborca może oddać zawsze tylko jeden głos na każdej karcie do głosowania, niezależnie od przypadającej na okręg liczby mandatów.

/MC/

Menu